Sponzoring – motorsport – Dakar

Sponzoring TATRA

  • TATRA dlouhodobě podporuje automobilové závody a soutěže.
  • Dakar obsazuje TATRA více než 30 let.
  • Šestkrát byla vozidla TATRA na Dakaru vítězná.
  • TATRA se na Dakaru umístila osmnáctkrát na stupních vítězů.
  • Oficiálním týmem s tovární podporou je tým TATRA BUGGYRA RACING
  • Zkušenosti a nová technická zlepšení TATRA aplikuje do sériové výroby.

Stará pravda, že nejlépe se pozná životaschopnost konstrukčních řešení a jejich životnost v soutěžích a závodech, byla konstruktérům vozidel TATRA vždy svatá. Ať osobní či nákladní, Tatry se pravidelně objevovaly na závodních a soutěžních tratích.

Nejprůkaznějším dokladem jsou stále trvající účasti těžkých nákladních vozidel TATRA v podobě soutěžních speciálů na nejprestižnější soutěži světa s všeříkajícím názvem Dakar.

Budování dobrého jména není primárně o obchodech, je to dlouhodobá práce, do níž se musí investovat. Navíc tzv. zkouška bojem, a tou jistě ostré soutěžení v nejtěžším terénu je, přináší obrovské možnosti pro oddělení vývoje a konstrukci vozidel samotných. Celá řada vylepšení, které zvyšují hodnotu sériových vozidel, mohlo být aktivně a dostatečně tvrdě vyzkoušeno především zde.

TATRA BUGGYRA RACING

V březnu roku 2014 proběhlo historicky první výběrové řízení na tým s oficiální tovární podporou. Restrukturalizace společnosti přinesla řadu opatření i do organizaci sponzoringu motoristického sportu  a účasti v dálkových soutěžích kamionů. Prvním týmem, který byl na základě svých výsledků a prezentace značky TATRA z roku 2013 vybrán, se stala TATRA BUGGYRA RACING. Závodní speciál, který vychází ze sériově vyráběného modelu, je osazen motorem Gyrtech o výkonu 950 koní, který si Buggyra sama vyvíjí a vyrábí.

Tým Buggyra je jedním z nejúspěšnějších týmů v rámci evropského truckracingu. Se svým vývojovým centrem sídlícím v České republice (BUGGYRA Technology Center), Dubaji a Singapuru, se řadí mezi přední světové vývojáře speciálních technologií. Po zisku osmi evropských titulů a pěti světových rychlostních rekordů čelí BUGGYRA společně s vozidly TATRA nový výzvám ve slavné Rallye Dakar a nejen v ní.

Umístění soutěžních kamionů TATRA do třetího místa v soutěži Dakar

1987 - 2. místo Karel Loprais (TATRA)
1988 - 1. místo Karel Loprais
1990 - 3. místo Zdeněk Kahánek
1992 - 3. místo Karel Loprais
1994 - 1. místo Karel Loprais
1995 - 1. místo Karel Loprais, 3. místo Vlastimil Buchtyár
1996 - 2. místo Karel Loprais, 3. místo Ladislav Fajtl
1998 - 1. místo Karel Loprais, 3. místo Milan Kořený
1999 - 1. místo Karel Loprais, 3. místo Tomáš Tomeček
2000 - 2. místo Karel Loprais
2001 - 1. místo Karel Loprais
2002 - 2. místo Karel Loprais
2003 - 2. místo Tomáš Tomeček
2007 - 3. místo Aleš Loprais