Kopřivnická automobilka oslavila 30 let vozidel značky TATRA na dakarských rallye

29.02.2016

30. výročí prvního startu vozidel TATRA na Rallye Dakar oslavila automobilka TATRA TRUCKS a.s. ve čtvrtek 25. února v kopřivnickém kině. Pozvání přijalo několik desítek účastníků dakarských soutěží, včetně legend této soutěže.

Návštěvníci se tak mohli setkat s Josefem Kalinou, Zdeňkem Kahánkem, Radkem Stachurou, Tomášem Tomečkem a samozřejmě také s Karlem Lopraisem, který přijel se svou ženou stylově závodním speciálem TATRA 815 4x4 „Puma".

Během nabitého programu představila automobilka TATRA TRUCKS a.s. svoji aktuální publikaci „TATRA v hlavní roli“, která mapuje 30letou historii kopřivnických speciálů na dakarských i jiných soutěžích. Knihu představili její autoři – technický ředitel a člen představenstva společnosti TATRA TRUCKS a.s. Radek Smolka a publicista a marketingový odborník Milan Olšanský. Kniha byla pokřtěna pravým dakarským pískem za účasti kmotrů, kterými byli Ota Měřínský a Martin Kolomý. „Byl to skvělý nápad, zaznamenat tuto bohatou historii do této exkluzivní knihy“ komentoval jeden z kmotrů, Ota Měřínský a dodal, že „autoři by měli pokračovat průběžně a nenechávat druhý díl knihy až za dalších třicet let.“ Zájemci si mohli knihu zakoupit hned na místě. Všichni, kdo si nemohli knihu odvézt přímo z Kopřivnice, ji mohou nalézt na oficiálním T-Shopu společnosti TATRA TRUCKS.

Nová kniha o vozidlech TATRA vychází po téměř deseti letech a na více než čtyř stech stranách textu přináší původní a doposud nepublikované informace, stovky fotografií a desítky technických nákresů. Jak v podobě psaného textu, tak obrazové dokumentace včetně exkluzivně a pouze pro tuto příležitost vypracovaných technických kreseb, nastoluje publikace novou úroveň využití nashromážděných informací. Autoři se během více než třiceti kapitol zaměřují nejen na vlastní závody a soutěže, ale také na technický vývoj soutěžních speciálů TATRA a jeho úzkou vazbu na sériovou produkci nejstarší české automobilky. Součástí publikace jsou také rozsáhlé statistické údaje.

Po křtu poděkoval generální ředitel TATRA TRUCKS a.s., Ing. Martin Bednarz všem závodním i doprovodným týmům, které se dálkových soutěží účastnily v minulosti i těm, které závodí dnes, za reprezentaci České republiky a zejména značky TATRA. Po společném přípitku následovala zajímavá prezentace závodního týmu TATRA BUGGYRA RACING, kde se o své zážitky z posledního, 38. ročníku Rallye Dakar, podělili členové týmu David Vršecký, Jan Kalivoda, Josef Kalina, David a René Kiliánovi a Martin Kolomý.

O TATRA TRUCKS a.s.

Akciová společnost TATRA TRUCKS převzala v roce 2013 světoznámou kopřivnickou automobilku a po změně vlastnické struktury prošla úspěšnou restrukturalizací. Kromě standardizovaných modelových řad vyrábí i speciální nákladní vozidla na míru požadavkům klienta. 80 procent produkce automobilky je určeno k exportu.

Ke konci roku 2015 zaměstnávala TATRA TRUCKS 900 kmenových zaměstnanců v mateřské společnosti a 610 ve dvou dceřiných společnostech zaměřených zejména na slévárenství a kovárenství. V roce 2014 dosáhly tržby 3,7 miliardy Kč a společnost prodala 850 a vyrobila 821 vozidel. Produktivita práce z přidané hodnoty stoupla meziročně o 66 procent. Na konci roku 2014 byl zahájen prodej nové generace vozů TATRA PHOENIX Euro 6.

Tiskový servis TATRA TRUCKS a.s.

Andrej Čírtek
Tiskový mluvčí TATRA TRUCKS a.s.

TATRA TRUCKS a.s.
Areál Tatry 1450/1, 742 21 Kopřivnice, Česká republika
mob.: +420 602 494 208, tel.: +420 225 113 361
e-mail: andrej.cirtek@tatra.cz; web: tatra.cz