Ministr obrany Martin Stropnický se seznámil s produkcí automobilky TATRA

05.04.2016

V pondělí 4. 4. navštívil ministr obrany Martin Stropnický v čele delegace MO ČR kopřivnický areál automobilky TATRA TRUCKS. Při této příležitosti si prohlédl nová vozidla určená pro Armádu České republiky i pro Záchranný útvar Hlučín Hasičského záchranného sboru ČR.

Součástí delegace ministra obrany byli náměstek ministra obrany pro řízení sekce průmyslové spolupráce a řízení organizace Tomáš Kuchta, jeho poradce Milan Mikulecký a poslanec a člen sněmovního výboru pro obranu Martin Sedlář. Vážené hosty osobně přivítali akcionáři TATRA TRUCKS Jaroslav Strnad a René Matera, předseda představenstva TATRA TRUCKS Petr Rusek, generální ředitel společnosti Martin Bednarz a další členové managementu.

Ministrovi obrany a jeho doprovodu byla představena celá produktová řada TATRA s důrazem na vojenský sortiment, a to včetně unikátního tatrováckého podvozku vyrobeného pro obrněnec TITUS®, který byl vyvinut ve spolupráci TATRA TRUCKS s francouzskou zbrojovkou NEXTER SYSTEMS (finálním dodavatelem v případě výroby pro Armádu ČR by byla TATRA TRUCKS a.s.). Delegace MO ČR též navštívila zrekonstruované výrobní haly společnosti TATRA DEFENCE VEHICLE a.s., v nichž probíhá výroba obrněnců Pandur II 8x8 a které jsou předurčeny pro spolupráci na výrobě vozidel TITUS®. Na závěr návštěvy si pan ministr vyzkoušel jednu z připravených vojenských Tatrovek, s níž zdolal překážky zkušebního polygonu, který je součástí tatrováckého areálu.

Ministr obrany při návštěvě uvedl: „Pro naši armádu tvoří tatrovácké podvozky základ zejména pro řadu těžké kolové techniky. Chceme na nich i nadále stavět.“

Petr Rusek, předseda představenstva TATRA TRUCKS, podotkl: „Drtivá většina našich vozidel, a to včetně produkce pro ozbrojené síly, je určena na export. AČR však pro nás představuje velmi váženého a referenčního zákazníka, protože zahraniční odběratelé citlivě vnímají, zda naší techniku využívá i domácí armáda. Velmi cenná byla i podpora Ministerstva obrany ČR při jednání o našem návratu na trh v Indii.“

Ministr Stropnický svou návštěvou potvrdil, jak důležitá je kopřivnická automobilka pro české vojáky. Z celkových 3 573 nákladních vozidel ve výzbroji Armády České republiky je více než 3 400 tater. V současnosti se navíc chystají dodávky nových vozidel. Jedná se např. o speciálně vystrojené podvozky pro dílenská a vyprošťovací vozidla či o nákladní vozy s pancéřovanou kabinou pro přepravu těžkých minometů. Drtivá většina produkce TATRA TRUCKS je exportována do zahraničí.

O TATRA TRUCKS a.s.

Akciová společnost TATRA TRUCKS převzala v roce 2013 světoznámou kopřivnickou automobilku a po změně vlastnické struktury prošla úspěšnou restrukturalizací. Kromě standardizovaných modelových řad vyrábí i speciální nákladní vozidla na míru požadavkům klienta. 80 procent produkce automobilky je určeno k exportu.

Ke konci roku 2015 zaměstnávala TATRA TRUCKS 900 kmenových zaměstnanců v mateřské společnosti a 610 ve dvou dceřiných společnostech zaměřených zejména na slévárenství a kovárenství. Na konci roku 2014 byl zahájen prodej nové generace vozů TATRA PHOENIX Euro 6. V roce 2015 společnost vyrobila 858 vozidel.

Tiskový servis TATRA TRUCKS a.s.

Andrej Čírtek
Tiskový mluvčí TATRA TRUCKS a.s.

TATRA TRUCKS a.s.
Areál Tatry 1450/1, 742 21 Kopřivnice, Česká republika
mob.: +420 602 494 208, tel.: +420 225 113 361
e-mail: andrej.cirtek@tatra.cz; web: tatra.cz