MSPO 2023: Firmy holdingu Czechoslovak Group a automobilka Tatra Trucks míří na největší obranný veletrh ve střední Evropě

25.08.2023

Každoročně se začátkem září výrobci obranné a bezpečnostní techniky z celého světa sjíždějí do polského města Kielce, kde se pravidelně koná veletrh MSPO. Ten se řadí mezi největší svého druhu v celé Evropě a žádný významný producent na něm nemůže chybět. Již mnoho let na MSPO vystavují rovněž firmy holdingu Czechoslovak Group (CSG) a kopřivnická automobilka Tatra Trucks. Během letošního 31. ročníku, který se uskuteční ve dnech 5. až 8. září, to konkrétně budou vedle Tatry také Tatra Defence Vehicle, Excalibur Army, Retia, Česká letecká servisní, MSM Group a Excalibur International. Společnosti své výrobky a služby představí v hale D na společném stánku č. 75 a také na venkovních výstavních plochách.

Automobily značky Tatra jsou v Polsku dobře známé a řada jich slouží i v polských ozbrojených silách. Kopřivničtí jsou si významu polského trhu vědomi, proto na veletrhu MSPO v minulosti představili řadu vozů, například tehdejší novinku Tatra Tactic 6x6 druhé generace, Tatru Phoenix 8x8 s pancéřovanou kabinou vyvinutou a vyráběnou společností Tatra Defence Vehicle nebo různá provedení vozů řady Tatra Force. Letos Tatra na veletrhu vystaví jednoho z představitelů této osvědčené řady, a to těžký nákladní automobil Tatra Force 8x8 v provedení valník s plachtou. Vůz je postaven na osvědčeném tatrováckém podvozku, k jeho pohonu slouží kapalinou chlazený šestiválcový motor Cummins, který je celosvětově velmi rozšířený.

Na veletrhu budou také zástupci společnosti Tatra Defence Vehicle, kteří zákazníkům přiblíží výrobní schopnosti tohoto kopřivnického výrobce pozemní vojenské techniky. Tatra Defence Vehicle se specializuje na vývoj a produkci pancéřovaných kolových vozidel, hlavními výrobními pilíři jsou dnes vozidla Pandur II 8x8 a TITUS 6x6. Firma dále vyvíjí a vyrábí různá provedení pancéřovaných kabin pro automobily Tatra, zodolněné a speciální nástavby, ale nabízí i servisní služby pro kolová vojenská vozidla, vojenské automobily Tatra nebo terénní automobily na podvozcích Toyota.

Šternberský podnik Excalibur Army přiveze na MSPO 2023 moderní vyprošťovací a odsunové vozidlo Treva-30, které bude k vidění vedle Tatry Force 8x8 ve venkovní expozici. Vozidlo Treva-30 je určeno k vyprošťování uváznuté techniky a jiných objektů, manipulaci s nimi, k odsunu poškozené techniky, evakuačním a záchranným pracím, jeřábovým pracím, ženijním úpravám terénu a odstraňování překážek pro potřeby vyprošťování a záchrany. Je postaveno na podvozku Tatra Force 8x8, pohání jej dvanáctiválcový vzduchem přímo chlazený motor Tatra a je použitelné jak v ozbrojených složkách, tak u civilní obrany, záchranářů, hasičů a speciálních složek. Treva-30 má navíc pancéřovanou čtyřdveřovou kabinu Puma vyvinutou v Excalibur Army, která pojme vedle vlastní obsluhy i osádku odsunovaného vozidla.

Dalším exponátem, který bude hlavním lákadlem stánku firem holdingu CSG v hale D, je lehké bojové vozidlo MR-2 Viktor na podvozku Toyota Land Cruiser určené pro ochranu před bezpilotními prostředky a nízkoletícími vzdušnými cíli. Vozidlo je vybaveno dvěma výkonnými těžkými kulomety ráže 14,5 mm a sofistikovaným systémem zaměřování cílů i moderním komunikačním vybavením. Excalibur Army v rámci programů pomoci Ukrajině již ukrajinským ozbrojeným silám dodala ve spolupráci s českou vládou a dalšími partnery desítky těchto protidronových systémů.

Divizi CSG Aerospace budou zastupovat společnosti Retia a Česká letecká servisní. Pardubická Retia předvede v Kielcích model svého víceúčelového 3D radaru pro detekci a sledování pozemních a nízkoletících cílů ReGuard. Jde o velmi kompaktní radar, který je díky svým technickým parametrům ideální pro systémy ochrany před bezpilotními prostředky na velké vzdálenosti. Proto je také základem nového protidronového systému ReCas, který Retia vyvinula a již nabízí zákazníkům.

Do sestavy systému ReCas může být zahrnut i ruční směrový rušič ReGun, který bude na stánku CSG rovněž k vidění. Rušič ReGun je protidronový efektor, který působí na přijímače radiových frekvencí, tím omezuje komunikaci neboli obecně přenos ovládacích signálů, telemetrie a případně i obrazového spojení dronů, a rovněž ruší přijímače družicové navigace. Retia bude vystavovat i obchodně velmi úspěšný malý přenosný radar ReTwis 5 se schopností detekovat živé cíle za zdmi nebo jinými nekovovými překážkami. Zástupci České letecké servisní pak představí projekty a služby, na kterých firma pracuje a jež v současnosti nabízí, včetně modernizací avionických systémů a letecké techniky.

Dalším vystavovatelem na společném stánku CSG bude společnost MSM Group, která zahrnuje několik výrobců moderního středorážového a velkorážového střeliva. Společnost ZVS je tradičním slovenským podnikem, který se již desítky let specializuje na dělostřeleckou a tankovou munici. Do Kielců přiveze ukázku dělostřelecké munice ve standardní ráži 155 mm NATO a také v ráži 122 mm, dále tankovou munici ráže 125 mm anebo různé druhy zapalovačů a komponentů pro tyto druhy střeliva. Další slovenská společnost VOP Nováky na MSPO ukáže celou škálu cvičné dělostřelecké a tankové munice v rážích 155 mm, 152 mm, 125 mm a 122 mm nebo minometnou munici v rážích 60 mm, 81 mm, 98 mm nebo 120 mm. Z produkce VOP Nováky nebudou chybět ani pyrotechnické komponenty a zapalovače.

Do MSM Group spadá i španělská společnost Fábrica de Municiones Granada. Ta návštěvníkům výstaviště v Kielcích představí tankovou munici ráží 120 mm a 105 mm, která je standardní u všech moderních bojových tanků NATO, a dále dělostřeleckou munici ráže 105 mm NATO. Vedle toho španělský podnik vystaví i pyrotechnické vybavení a náplně. Součástí MSM Group je i společnost Vývoj Martin, která se specializuje na pancéřovanou pozemní techniku, kontejnery a speciální vybavení. Ve venkovní expozici bude z jejího portfolia k vidění víceúčelový velitelský kontejner a také mobilní letištní řídící věž Disk-2. Ta dokáže v náročných podmínkách bez nutnosti běžné infrastruktury plnohodnotně zajišťovat provoz na standardních i polních letištích.

Své služby a projekty na stánku návštěvníkům přiblíží i společnost Excalibur International. Ta působí jako integrátor komplexních projektů společností holdingu CSG a také je obchodně zastupuje v řadě regionů po celém světě. Excalibur International se zaměřuje především na velké mezinárodní projekty, dodávky komplexních řešení na klíč, zajištění logistiky a financování projektů v oblasti obranného a civilního průmyslu.

Význam veletrhu MSPO v Kielcích nejen pro Evropu ilustrují vedle prestižních jmen vystavovatelů i konkrétní čísla: během loňského jubilejního 30. ročníku se odborné veřejnosti i návštěvníkům na ploše bezmála 30 tisíc m2 představilo 614 vystavovatelů z 33 zemí světa, vedle domácích polských výrobců to byli producenti z USA, Velké Británie, Francie, Německa, Španělska, Itálie, Švédska, Česka, Turecka, ale i Austrálie, Izraele, Jižní Koreje, Thajska, Tchaj-wanu, Kataru či Pákistánu atd. Firmy holdingu CSG považují veletrh MSPO za nejvýznamnější v Evropě vedle pařížského Eurosatory, o čemž svědčí například i skutečnost, že zde v minulosti představily některé své výrobky v evropských premiérách (naposledy například samohybnou houfnici DITA 155 mm), ale také třeba ocenění pro CSG za nejlepší design stánku ze všech vystavovatelů v roce 2021.

O Czechoslovak Group

Czechoslovak Group (CSG) je holding navazující na tradici československého průmyslu, který vlastní český podnikatel Michal Strnad. CSG podporuje rozvoj tradičních i nových českých, slovenských i zahraničních společností, jež se věnují obranné i civilní průmyslové výrobě a obchodu. Jeho součástí jsou například automobilka Tatra Trucks, významný světový výrobce malorážové munice Fiocchi a výrobce radarů Retia. V podnicích začleněných do holdingu CSG a v propojených firmách pracuje více než 10 000 zaměstnanců. V roce 2022 dosáhly konsolidované tržby holdingu hodnoty 25 mld. korun. Hlavními obory CSG jsou strojírenství, automobilový, železniční, letecký průmysl a obranný průmysl. S produkty společností CSG se lze díky silné proexportní orientaci holdingu setkat na všech kontinentech a počet zákazníků holdingu se stále rozrůstá.

O Tatra Trucks

Akciová společnost Tatra Trucks převzala v roce 2013 světoznámou značku a kopřivnickou automobilku, která po změně vlastnické struktury prošla úspěšnou restrukturalizací. Kromě standardizovaných modelových řad vyrábí i speciální nákladní vozidla na míru požadavkům zákazníka. Velmi důležité jsou domácí trhy v Česku a na Slovensku, velká část produkce automobilky je určena na export do desítek zemí světa. Automobilka Tatra Trucks a.s. zaměstnává více než 1400 lidí a dalších více než 700 pracuje v dceřiném podniku Tatra Metalurgie a.s. zaměřeném zejména na slévárenství a kovárenství. Akcionáři automobilky Tatra Trucks jsou průmyslově-technologický holding Czechoslovak Group a skupina Promet Group.

Tiskový servis CZECHOSLOVAK GROUP a.s.

Andrej Čírtek
tiskový mluvčí
mob.: +420 602 494 208
e-mail: andrej.cirtek@czechoslovakgroup.cz