Náčelník generálního štábu navštívil kopřivnickou Tatru

05.09.2016

Náčelník Generálního štábu Armády ČR, armádní generál Josef Bečvář, navštívil v doprovodu dalších funkcionářů Ministerstva obrany České republiky a Armády ČR kopřivnickou automobilku TATRA TRUCKS a zbrojovku TATRA DEFENCE VEHICLE.

Na úvod návštěvy proběhla prezentace aktuálních projektů automobilky TATRA TRUCKS pro Armádu ČR s navazující diskusí. Kopřivnická automobilka v současnosti pracuje na splnění dodávek několika desítek speciálních podvozků pro zbraňové systémy i logistická vozidla na střední platformě T-810 i na těžší platformě T-815.

Po prezentaci následovalo seznámení s aktuálním portfoliem techniky pro bezpečnostní složky, která se v Kopřivnici vyrábí. Na akci byly předvedeny formou statických i jízdních ukázek policejní verze obrněnce TITUS, dílenské vozidlo TATRA 8x8 s pancéřovanou čtyřdveřovou kabinou, valník TATRA FORCE 6x6 v provedení pro Armádu ČR, podvozek TATRA FORCE 8x8 PRAM pro přepravu 120mm minometů či hasičská cisternová stříkačka TATRA FORCE 6x6 CAS 30. Odolnost tatrovek dokládala i vystavená pancéřovaná kabina, která již absolvovala balistické zkoušky. Schopnost podvozku TATRA nést i těžké zbraňové systémy demonstrovala modernizovaná samohybná houfnice DANA M1.

Vedle produktů automobilky TATRA TRUCKS se velitelskému sboru Armády ČR prezentovala i technika vyráběná ve zbrojovce TATRA DEFENCE VEHICLE: kolový obrněný transportér Pandur II 8x8 s dálkově ovládanou věží TURRA 30 a další verze Panduru vyzbrojená těžkým minometem. Na závěr návštěvy si náčelník generálního štábu s doprovodem prohlédl i výrobní linky obou kopřivnických podniků nesoucích v názvu značku Tatra.

Náčelník Generálního štábu Armády ČR, armádní generál Josef Bečvář, uvedl: „Současné konflikty ukazují důležitost domácího obranného průmyslu, protože v krizových situacích nelze plně spoléhat na dodávky ze zahraničí. Podvozky Tatra slouží v armádě spolehlivě již od První republiky a dnešní návštěva v Tatře mě přesvědčila, že tomu tak bude i do budoucna.“

Generální ředitel TATRA TRUCKS Martin Bednarz uvedl: „I když většina produkce Tatry směřuje na export, Armáda ČR je pro nás referenčním a váženým uživatelem našich produktů. Jsme připraveni nadále plnit roli strategického dodavatele podvozků, na kterých je postaven vozový park Armády ČR. Stejně jako v jiných vyspělých státech NATO, i v ČR má armáda výhodu silného domácího dodavatele, a tedy i nezávislosti na importu ze zahraničí u klíčové automobilní techniky.“

 

O TATRA TRUCKS a.s.

Akciová společnost TATRA TRUCKS převzala v roce 2013 světoznámou kopřivnickou automobilku a po změně vlastnické struktury prošla úspěšnou restrukturalizací. Kromě standardizovaných modelových řad vyrábí i speciální nákladní vozidla na míru požadavkům klienta. Osmdesát procent produkce automobilky je určeno k exportu. Ke konci roku 2015 zaměstnávala TATRA TRUCKS 900 kmenových zaměstnanců v mateřské společnosti a 610 ve dvou dceřiných společnostech zaměřených zejména na slévárenství a kovárenství. Na konci roku 2014 byl zahájen prodej nové generace vozů TATRA PHOENIX Euro 6. V roce 2015 společnost vyrobila 858 vozidel a růst nadále pokračuje.


O TATRA DEFENCE VEHICLE a.s.

TATRA DEFENCE VEHICLE se specializuje na výrobu, generální opravy a modernizace převážně obrněných a speciálních vozidel pro domácí i zahraniční zákazníky, např. vozidla PANDUR II 8x8, tanky, vozidla typu Land Rover. Se společností TATRA TRUCKS bude spolupracovat na výrobě obrněného vozidla TITUS. Z hlediska českého obranného průmyslu je společnost významná i tím, že jde za posledních 25 let o první zcela nový podnik tradičního obranného průmyslu, který v ČR vznikl.

 

Tiskový servis TATRA TRUCKS a.s.

Andrej Čírtek
Tiskový mluvčí TATRA TRUCKS a.s.

TATRA TRUCKS a.s.
Areál Tatry 1450/1, 742 21 Kopřivnice, Česká republika
mob.: +420 602 494 208+420 602 494 208 , tel.: +420 225 113 361+420 225 113 361
e-mail: andrej.cirtek@tatra.cz; web: tatra.cz