Společnosti holdingu Czechoslovak Group budou vystavovat své produkty na veletrhu IDEX 2023 v Abú Dhabí

17.02.2023

Ve dnech 20. až 24. února se ve Spojených arabských emirátech uskuteční veletrh IDEX 2023, jedna z největších světových výstav obranných technologií a techniky. Mezi vystavovateli tradičně nebudou chybět ani společnosti patřící do holdingu Czechoslovak Group (CSG) a kopřivnická automobilka Tatra Trucks, které představí široké portfolio svých výrobků a služeb.

Veletrh IDEX konaný každé dva roky v Abú Dhabí letos oslaví 30 let své existence, za tu dobu se stal globálně jednou z nejvýznamnějších událostí obranného a bezpečnostního průmyslu. Na veletrhu pravidelně vystavují stovky firem a společností z několika desítek zemí světa. Již řadu ročníků mezi nimi nechybějí ani společnosti holdingu Czechoslovak Group a firma Tatra Trucks. Jejich společná expozice se pokaždé těší velké pozornosti, přičemž letos bude svou rozlohou největší z českých vystavovatelů a jednou z největších mezi evropskými společnostmi. V rámci expozice předvedou svá portfolia společnosti Excalibur International, Excalibur Army, Tatra Export, Eldis, Retia a MSM Group.

Excalibur International na letošním veletrhu IDEX představí systém protivzdušné obrany středního dosahu na podvozcích Tatra. Zároveň ve spolupráci s firmami z divize CSG Aerospace vystaví přehledový radiolokátor dlouhého dosahu určený pro použití v systémech protivzdušné obrany, a to vše v podobě modelů a audiovizuálních prezentací. Stejně tak prostřednictvím modelů, prezentací a softwarové rozšířené reality představí své produkty společnost Excalibur Army. Půjde především o obrněná vozidla, jako je typ Patriot II, dělostřelecké a raketové systémy DANA M2, Dita a Morana nebo RM-70 Vampire či ženijní vozidla Treva-30 a AM-70EX.

Společnost Tatra Export představí výrobní řady automobilky Tatra Trucks určené pro vojenské účely. Návštěvníci se budou moci seznámit s vlastnostmi a výkony vozidel modelových řad Tatra Force, Tatra Tactic i Tatra Phoenix prostřednictvím virtuální reality. Všechny tři již slouží v řadě ozbrojených sil po celém světě, včetně Středního východu.

Pardubická společnost Eldis bude na modelu letiště prezentovat celou svou řadu aktivních radarů. Tyto radary zahrnuje sestava RPL-2000, která je navržena tak, aby poskytovala kompletní řešení v oblasti řízení letového provozu. Radarová sada RPL-2000 se skládá z primárního přehledového radaru RL-2000, monopulzního sekundárního přehledového radaru MSSR-1 a přesného přibližovacího radaru PAR-E. Sestava radarů je doplněna softwarovým systémem pro řízení letového provozu ERDIS.

Dalším vystavovatelem v expozici CSG bude společnost Retia. Ta představí již v Abú Dhabí dříve prezentovaný 3D radar ReGuard, tentokrát však nově zakomponovaný do antidronového systému ReCas. Ten je určen pro civilní i vojenské aplikace a může proti dronům působit jak pomocí rušicích soft kill prostředků, tak i prostřednictvím hard kill nástrojů schopných jejich likvidace. Vedle toho bude Retia vystavovat i speciální radarové zařízení ReTwis 5, které je schopno detekovat živé objekty a osoby za nekovovými překážkami.

Společnost MSM Group zastřešující několik výrobců ukáže celou škálu moderní středorážové a velkorážové munice. Návštěvníci stánku budou moci zhlédnot řadu minometných granátů ráží 60 mm, 81 mm, 98 mm a 120 mm, včetně lehkého minometu Atmos, a dále raketovou munici 122 mm a cvičnou dělostřeleckou munici 155 mm, to vše z produkce VOP Nováky. Španělský výrobce Fábrica de Municiones de Granada předvede dělostřeleckou munici ráže 105 mm a tankovou munici ráží 120 mm i 105 mm nebo pyrotechnické náplně. Firma ZVS rovněž spadající do MSM Group pak představí tankovou munici ráže 125 mm, dělostřeleckou munici ráže 155 mm, munici pro lehké kanony ráže 30 mm a komponenty pro střelivo jako jsou zapalovače, iniciační jednotky atd.

O významu veletrhu IDEX svědčí počty vystavovatelů a návštěvníků – v roce 2019 mělo na veletrhu své expozice na 1300 vystavovatelů ze 60 zemí, o dva roky později již to bylo více než 1300 vystavovatelů z téměř 70 zemí světa, přičemž počet návštěvníků veletrhu přesáhl číslo 130 tisíc.

O TATRA TRUCKS a.s.

Akciová společnost TATRA TRUCKS převzala v roce 2013 světoznámou značku a kopřivnickou automobilku, která po změně vlastnické struktury prošla úspěšnou restrukturalizací. Kromě standardizovaných modelových řad vyrábí i speciální nákladní vozidla na míru požadavkům zákazníka. Velmi důležité jsou domácí trhy v Česku a na Slovensku, velká část produkce automobilky je určena na export do desítek zemí světa. Automobilka TATRA TRUCKS a.s. zaměstnává více než 1400 lidí a dalších více než 700 pracuje v dceřiném podniku TATRA Metalurgie a.s. zaměřeném zejména na slévárenství a kovárenství. Akcionáři automobilky TATRA TRUCKS jsou průmyslově-technologický holding Czechoslovak Group a skupina Promet Group.

O Czechoslovak Group

Czechoslovak Group (CSG) je holding navazující na tradici československého průmyslu, který vlastní český podnikatel Michal Strnad. CSG podporuje rozvoj tradičních českých, slovenských i zahraničních společností, jež se věnují obranné i civilní průmyslové výrobě a obchodu. Jeho součástí jsou například automobilka Tatra Trucks, významný světový výrobce malorážové munice Fiocchi a výrobce radarů Retia. V podnicích začleněných do holdingu CSG a v propojených firmách pracuje více než 10 000 zaměstnanců. V roce 2021 dosáhly konsolidované tržby holdingu hodnoty 14,4 mld. korun. Hlavními obory CSG jsou strojírenství, automobilový, železniční, letecký průmysl a obranný průmysl. S produkty společností CSG se lze díky silné proexportní orientaci holdingu setkat na všech kontinentech a počet zákazníků holdingu se stále rozrůstá.

Tiskový servis TATRA TRUCKS a.s.

Andrej Čírtek
Tiskový mluvčí TATRA TRUCKS a.s.

TATRA TRUCKS a.s.
Areál Tatry 1450/1, 742 21 Kopřivnice, Česká republika
mob.: +602 494 208, tel.: +420 225 113 361
e-mail: andrej.cirtek@TATRA.cz