Středoškoláci z Plzně a Nového Bydžova dokončili další automobily v rámci projektu TATRA do škol

02.06.2021

I v letošním roce pokračuje úspěšný projekt TATRA do škol, na kterém spolupracuje automobilka TATRA TRUCKS s různými kraji České republiky a středními školami. Vzdělávací projekt TATRA do škol, který podporuje technické vzdělávání a praxi mládeže, běží již čtvrtým rokem. V květnu tohoto roku byl úspěšně zakončen na školách v Plzeňském a Královéhradeckém kraji.

Ve dnech 26. a 27. května se v automobilce TATRA TRUCKS v Kopřivnici konaly dvě výjimečné události. Standardní diagnostickou prohlídku, oživení a zkušební jízdy absolvovaly dva nové vozy Tatra Phoenix, které v rámci projektu TATRA do škol sestavili během předcházejících měsíců studenti plzeňské Střední průmyslové školy dopravní a Střední školy technické a řemeslné Nový Bydžov z Královehradeckého kraje. U startu nových tatrovek do života samozřejmě nechyběli studenti a studentky, kteří se na stavbě vozů podíleli, a také zástupci jejich škol, automobilky TATRA TRUCKS, krajských úřadů a silničářů, kteří tatrovky budou používat.

Generální ředitel Pavel Lazar a obchodní ředitel Petr Hendrych v Tatře vedle studentů a studentek přivítali například Arnošta Štěpánka, náměstka hejtmana Královéhradeckého kraje, Jaroslava Sokola, vedoucího oddělení organizace školství Plzeňského kraje, Irenu Novákovou, ředitelku Střední průmyslové školy dopravní v Plzni, Vladimíra Blažeje, ředitele Střední školy technické a řemeslné v Novém Bydžově i představitele Správy a údržby silnic Plzeňského kraje a Údržby silnic Královéhradeckého kraje. Nejdříve se hosté seznámili s historií i současností nejstarší české automobilky a poté se všichni za dodržování epidemiologických opatření přesunuli do výrobních prostor, kde proběhla diagnostická kontrola a úspěšné oživení nových vozů. Následně se na zkušebním polygonu Tatry uskutečnily předvádějící jízdy různých vozů z výrobního portfolia automobilky.

Koronavirová epidemie se bohužel podepsala i na průběhu projektu TATRA do škol, nicméně přinesla jen časové zdržení, studenti a studentky za asistence svých pedagogů i specialistů kopřivnické automobilky dokázali vozy úspěšně sestavit. Komponenty potřebné k sestavení vozidel školy dostaly již na podzim minulého roku, kvůli epidemiologické situaci však byla výuka přerušena a tím i práce na vozech. V dubnu ale byly tatrovky dokončeny, poté přepraveny do Kopřivnice a nyní za účasti všech zainteresovaných oživeny a schváleny do provozu.

Kopřivnická automobilka TATRA TRUCKS chce projektem TATRA do škol pozitivně působit na mladé lidi, kteří uvažují o technickém vzdělání či technické obory již studují. Projekt vznikl v roce 2018 a jeho podstatou je spolupráce mezi automobilkou, jednotlivými kraji a technickými školami. Vybraní studenti ze středních škol dostávají možnost sestavit automobil TATRA, který pak míří do běžného provozu například u krajské správy a údržby silnic nebo u jiných institucí zřizovaných krajem. Studenti tak mají jedinečnou příležitost poznat, jak se vyrábějí nákladní vozy. V neposlední řadě pak smontovaný vůz najde své užitečné uplatnění. Projekt TATRA do škol v roce 2018 odstartoval v Kraji Vysočina, od té doby se do něj zapojila řada škol z celé České republiky.

V roce 2019 obdržela kopřivnická TATRA TRUCKS od Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje, Krajské hospodářské komory Moravskoslezského kraje a Svazu průmyslu a dopravy ČR ocenění School Friendly právě za projekt Tatra do škol v rámci III. ročníku soutěže hodnotící firmy, které podporují vzdělávání na různých typech škol.

O TATRA TRUCKS a.s.
Akciová společnost TATRA TRUCKS převzala v roce 2013 světoznámou kopřivnickou automobilku, která po změně vlastnické struktury prošla úspěšnou restrukturalizací. Kromě standardizovaných modelových řad vyrábí i speciální nákladní vozidla na míru požadavkům zákazníka. Osmdesát procent produkce automobilky je určeno k exportu. Automobilka TATRA TRUCKS zaměstnává více než 1000 lidí a dalších více než 600 pracuje v dceřiném podniku TATRA METALURGIE zaměřeném zejména na slévárenství a kovárenství.

Tiskový servis TATRA TRUCKS a.s.

Andrej Čírtek
Tiskový mluvčí TATRA TRUCKS a.s.

TATRA TRUCKS a.s.
Areál Tatry 1450/1, 742 21 Kopřivnice, Česká republika
mob.: +602 494 208, tel.: +420 225 113 361
e-mail: andrej.cirtek@tatra.cz