TATRA TRUCKS a její partneři představovali hasičské speciály Tatra na veletrhu Interschutz 2022

28.06.2022

Od 20. do 25. června se na výstavišti v německém Hannoveru konal veletrh Interschutz 2022. Jde o jednu z největších přehlídek služeb a produktů pro požární ochranu, záchranné systémy, civilní ochranu a bezpečnostní složky. Na veletrhu měla svůj stánek i kopřivnická společnost TATRA TRUCKS, která je tradičním výrobcem automobilů a podvozků určených pro hasiče a záchranáře.

Veletrh Interschutz se koná pravidelně jednou za pět let, ale kvůli pandemii bylo jeho konání dvakrát odloženo, od posledního ročníku tedy uběhlo již 7 let. O to významnější byl jeho letošní ročník. Na veletrhu vystavovalo své produkty z oblasti hasičské techniky, záchranných služeb či civilní ochrany, ale také komunikační techniky, vybavení řídicích středisek, jakož i ochranných prostředků a dalšího vybavení přes 1300 firem z 50 zemí. Mezi nimi byla i expozice společnosti TATRA TRUCKS.

Kopřivnická firma prezentovala ve spolupráci s partnery speciální hasičské automobily na podvozku osvědčené modelové řady Tatra Force, konkrétně šlo o vozidla Titan a Tigon. První jmenované vystavoval Záchranný útvar HZS ČR a vznikl ve spolupráci TATRA TRUCKS a THT Polička. Je vybavené čtyřdveřovou pancéřovanou kabinou, která poskytuje osádce maximální bezpečnost a je určeno pro zásahy v rizikových oblastech s vysokým stupněm ohrožení. Konstrukce podvozku má konfiguraci 8x8 se všemi řiditelnými nápravami, vozidlo je vybaveno motorem Cummins a automatickou převodovkou Allison.

Tigon je výsledkem spolupráce TATRA TRUCKS a rakouské společnosti Rosenbauer. Jde o speciální hasicí automobil do těžkého terénu a extrémně náročných podmínek v průmyslových provozech, jakou jsou například rafinérie nebo v zařízeních pro těžbu ropy. Vystavený exemplář představoval provedení vozidla, které je určeno pro zákazníka v Ománu.

Další hasičská vozidla na podvozcích Tatra vystavovali i tradiční partneři společnosti TATRA TRUCKS. Již zmiňovaná společnost Rosenbauer prezentovala například automobil Tatra Force 4x4 AWS určený pro hašení lesních požárů. Německý Bundeswehr v loňském roce vybral ve výběrovém řízení obdobný typ vozidla v celkovém počtu 77 kusů.

Na stánku THT Polička byli k vidění rovněž vozy Tatra Force 4x4 a 6x6 se zadní natáčecí nápravou. Vozidla splňují normu Euro 6e a jsou určena pro evropský trh. Vozidel Tatra Force 4x4 bylo v nedávné době dodáno celkem 46 kusů pro spolkovou zemi Braniborsko. Zakázky pro Bundeswehr a Braniborsko dokazují, že vozy Tatra se úspěšně prosazují i na náročném německém trhu se silnou konkurencí.

V expozici dalšího tradičního partnera kopřivnické automobilky, firmy KOBIT, vystavoval HZS Moravskoslezského kraje vyprošťovací a odsunové vozidlo Tatra Force 6x6, které slouží tamním hasičům. Na stánku firmy KOBIT byli k vidění také cisternová stříkačka Tatra Force 6x6 CAS30. V souvislosti s tímto exponátem můžeme připomenout, že před necelým měsícem Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR vyhlásilo výsledky výběrového řízení na dodávky nových cisternových automobilových stříkaček pro velkoobjemové hašení. Vítězem se stala právě firma KOBIT, která ve spolupráci s TATRA TRUCKS dodá českým hasičům až 50 těchto vozidel.

O TATRA TRUCKS a.s.

Akciová společnost Tatra Trucks převzala v roce 2013 světoznámou kopřivnickou automobilku, která po změně vlastnické struktury prošla úspěšnou restrukturalizací. Kromě standardizovaných modelových řad vyrábí i speciální nákladní vozidla na míru požadavkům zákazníka. Velmi důležité jsou domácí trhy v Česku a na Slovensku, velká část produkce automobilky je určena na export do desítek zemí světa. Automobilka Tatra Trucks zaměstnává více než 1100 lidí a dalších více než 600 pracuje v dceřiném podniku Tatra Metalurgie zaměřeném zejména na slévárenství a kovárenství.

Tiskový servis TATRA TRUCKS a.s.

Andrej Čírtek
Tiskový mluvčí TATRA TRUCKS a.s.

TATRA TRUCKS a.s.
Areál Tatry 1450/1, 742 21 Kopřivnice, Česká republika
mob.: +602 494 208, tel.: +420 225 113 361
e-mail: andrej.cirtek@TATRA.cz