TATRA TRUCKS dodá české armádě stovky nových nákladních automobilů

05.09.2022

Zástupci kopřivnické automobilky TATRA TRUCKS a Ministerstva obrany ČR podepsali v tomto týdnu zakázku na dodávku 80 nákladních vozů TATRA FORCE s hákovými nakladači. Objednávka navazuje na kontrakt z minulého týdne, na jehož základě TATRA TRUCKS dodá armádě 209 valníků rovněž modelové řady TATRA FORCE.

Podle nejnovější smlouvy TATRA TRUCKS vyrobí pro Armádu České republiky (AČR) 80 těžkých nákladních terénních automobilů TATRA FORCE v provedení 8x8 s jednoramennými hákovými nakladači pro přepravu typizovaných kontejnerů a plošin. Zakázku za více než 1,2 miliardy korun bez DPH automobilka podle smlouvy splní v letech 2023 a 2024. Ministerstvo obrany objednalo vozy prostřednictvím urgentního způsobu zadání, který je podle zákona o veřejných zakázkách využitelný v případě válečných krizí a podobných mimořádných situací. Již loni TATRA TRUCKS české armádě dodala tři desítky vozidel stejného provedení.

„Nejnovější objednávka na 80 vozů TATRA FORCE 8x8 spolu se smlouvou na 209 těžkých nákladních automobilů TATRA FORCE 6x6 v provedení valník pro AČR z minulého týdne za 1,9 miliardy korun bez DPH potvrzují skutečnost, že česká armáda je pro naši společnost jedním z hlavních a referenčních zákazníků. Bez nadsázky se dá říci, že automobily TATRA jsou symbolem AČR. Tvoří totiž více než 90 procent jejích logistických kapacit, které je potřeba v průběhu let obměňovat a doplňovat. My jsme tomu nápomocni," řekl Pavel Lazar, generální ředitel TATRA TRUCKS. Společnost tak ještě letos armádě dodá 200 valníků TATRA FORCE 6x6, zbylých 9 kusů pak v roce následujícím, kdy dodá i prvních 30 vozů TATRA FORCE 8x8 s hákovými nakladači. Zbylých 50 kusů armáda obdrží v roce 2024.

TATRA TRUCKS pracuje i na dalších projektech modernizace výzbroje a vybavení AČR. Jde například o projekty nových kolových samohybných houfnic Caesar 8x8 a raketových kompletů protivzdušné obrany Spyder, pro které má TATRA TRUCKS armádě dodat příslušné podvozky, opět řady TATRA FORCE. Letos již v Kopřivnici také vyrobili první vozidla TATRA FORCE pro českou armádou objednané nové mobilní 3D radary kategorie MADR, dále pro speciální vozidla STARKOM a také podvozky 6x6 pro obrněná vozidla TITUS. TATRA TRUCKS navíc v současnosti dodává podvozky pro cisternová vozidla rovněž určená pro AČR na základě smlouvy se státním podnikem VOP CZ z podzimu minulého roku.

V tomto roce TATRA TRUCKS představila také novinku určenou pro použití v ozbrojených silách. „Na veletrhu Eurosatory 2022 v Paříži jsme ve světové premiéře představili těžký vojenský automobil TATRA PHOENIX 8x8 s novou pancéřovanou kabinou, kterou vyvinula partnerská společnost Tatra Defence Vehicle. Nová kabina poskytuje jednu z nejvyšších úrovní balistické i protiminové ochrany osádky ve své kategorii dle standardů NATO," vysvětlil Radomír Smolka, ředitel výzkumu a vývoje firmy. TATRA TRUCKS na veletrhu také navázala nový partnerský vztah s jednou z předních korejských firem působících v oblasti obranných technologií, s firmou Hanwha Defence, se kterou podepsala memorandum o porozumění týkající se spolupráce na konkrétních projektech vojenských systémů, které budou využívat podvozky TATRA.

Kopřivnická společnost letos plní i významné zahraniční vojenské zakázky. „Na základě smlouvy z minulého roku vyvíjíme ve spolupráci s firmou DAF vozidla řady CF Military s podvozky TATRA 4x4 a 8x8 pro belgickou armádu. Následně pak společně s DAFem a firmou Tatra Defence Vehicle dodáme do Belgie 879 logistických vojenských vozidel s podvozky 4x4 a 8x8 a dále nejméně 9 těžkých tahačů návěsů v provedení 8x8. Pro Tatru je to jedna z největších vojenských zakázek vůbec a je to i zásadní reference pro země NATO v západní Evropě," sdělil Petr Hendrych, obchodní ředitel TATRA TRUCKS. Kopřivnická automobilka aktuálně rovněž vyrábí podvozky TATRA FORCE Euro 6 4x4 pro firmu Rosenbauer, která na základě smlouvy z minulého roku dodá německým ozbrojeným silám celkem 77 kusů hasičských, tzv. lesních, speciálů. V letošním roce TATRA TRUCKS také pokračuje v dodávkách vozidel různých provedení pro ozbrojené síly Ukrajiny.

Nedávno si tatrovky našly cestu i do vybavení US Army. Ozbrojené síly USA pro správu svých vojenských výcvikových újezdů v Německu vypisují výběrová řízení na vozidla pro údržbu silnic a pro terénní práce. V jednom z nich v první polovině tohoto roku uspěl i typ TATRA PHOENIX. První dva vozy TATRA PHOENIX 6x6 tak již několik měsíců slouží americké armádě ve vojenském výcvikovém prostoru Grafenwöhr v bavorské Horní Falci. Rovněž nizozemská armáda již dva roky využívá ve svém testovacím a výcvikovém centru šest vozidle řady TATRA PHOENIX ve specifickém, tzv. holandském provedení, s řiditelnou zadní nápravou se zvýšenou nosností. Ta jsou využívána jak k výcviku armádních řidičů, tak k porovnávacím testům s ostatními logistickými vozidla tamní armády.

O TATRA TRUCKS a.s.

Akciová společnost Tatra Trucks převzala v roce 2013 světoznámou kopřivnickou automobilku, která po změně vlastnické struktury prošla úspěšnou restrukturalizací. Kromě standardizovaných modelových řad vyrábí i speciální nákladní vozidla na míru požadavkům zákazníka. Velmi důležité jsou domácí trhy v Česku a na Slovensku, velká část produkce automobilky je určena na export do desítek zemí světa. Automobilka Tatra Trucks zaměstnává více než 1100 lidí a dalších více než 600 pracuje v dceřiném podniku Tatra Metalurgie zaměřeném zejména na slévárenství a kovárenství.

Tiskový servis TATRA TRUCKS a.s.

Andrej Čírtek
Tiskový mluvčí TATRA TRUCKS a.s.

TATRA TRUCKS a.s.
Areál Tatry 1450/1, 742 21 Kopřivnice, Česká republika
mob.: +602 494 208, tel.: +420 225 113 361
e-mail: andrej.cirtek@TATRA.cz