Unikátní TATRA pro speciální použití: TATRA PHOENIX pro přesazování stromů

08.10.2019

Společnost PARTNER IPEX, která je dlouholetým autorizovaným dealerem a prodejcem vozidel TATRA, dodala svému významnému německému zákazníkovi speciální vozidlo TATRA PHOENIX s nástavbou určenou pro přesazování stromů. Pro společnost PARTNER IPEX, která se ve Frenštátu pod Radhoštěm specializuje kromě prodeje a servisu standardních vozidel TATRA i na individuální úpravy a přestavby, se jednalo o další z řady unikátních technických projektů realizovaných na podvozcích značky TATRA.

 

„Jsme rodinná firma, která se již po tři generace zabývá prodejem, servisem, speciálními úpravami a přestavbami vozidel TATRA," konstatoval Vojtěch Svoboda, obchodní a marketingový ředitel společnosti PARTNER IPEX. „Jsme specialisté. Vždy se snažíme vyjít vstříc individuálním požadavkům zákazníka a vyrobit či upravit mu Tatru na míru. Provádíme drobné úpravy, ale i rozsáhlé přestavby a stavby vozidel. To je i případ vozidla pro společnost Opitz, kdy jsme ve spolupráci se společností TATRA TRUCKS, výrobcem nákladních automobilů TATRA, zrealizovali toto speciální provedení vozidla. V TATRA TRUCKS vyrobili standardní podvozek, který jsme následně upravili a přestavěli dle požadavků zákazníka, zkompletovali s nástavbou a tu jsme navíc kompletně zmodernizovali."

Speciální vozidlo TATRA PHOENIX s nástavbou OPTIMAL 3000 bylo dodáno německé společnosti Opitz, která se zabývá přesazováním vzrostlých stromů včetně kořenů a jejich transportem po celé Evropě. Kromě poskytování těchto služeb se navíc zabývá i samotnou výrobou těchto typů nástaveb. „Zabýváme se přesazováním stromů už více než 55 let. Od roku 1981 používáme také vozidla TATRA," zavzpomínal u příležitosti převzetí nového vozidla Tom Braam, výkonný ředitel společnosti OPITZ. Vozidla TATRA ve svém vozovém parku průběžně obnovuje. Kromě nového vozidla provozuje i vozidlo TATRA modelové řady PHOENIX Euro 5 v konfigurací náprav 8x8. „Jsme rádi, že vozidla značky TATRA již několik desetiletí prokazují ve společnosti Opitz své jedinečné technické vlastnosti a že je s nimi náš zákazník spokojený, což potvrdil nákupem nového vozidla," pokračoval Svoboda.

Nový podvozek TATRA modelové řady PHOENIX Euro 6 je vyroben v konfiguraci náprav 10x8. Kabina je dvoumístná, v provedení se spacím lůžkem, a vybavená multifukčním volantem s airbagem, autorádiem, navigací, automatickou klimatizací a lednicí. Hnací trakt je tvořen motorem PACCAR MX-13 o výkonu 390 kW, manuální šestnáctistupňovou převodovkou ZF a dvoustupňovou redukční převodovkou TATRA přenášející hnací sílu do centrální nosné roury. Ta tvoří společně s nezávisle zavěšenými výkyvnými polonápravami extrémně tuhý celek a nosný systém podvozku, který je odolný vůči vnějším povětrnostním vlivům a je tak určený i do těch nejtěžších terénních podmínek. První tři nápravy jsou odpruženy vzduchovými vaky, pérování posledních dvou zadních náprav zajišťují listové pružiny. Kromě prvních dvou náprav je i poslední náprava řiditelná, čímž je zajištěn malý poloměr otáčení a skvělá manévrovatelnost, přestože délka vozidla činí takřka deset metrů.

„Hlavní přidanou hodnotou vozidla je unikátní koncepce podvozku TATRA. Centrální nosná roura a nezávisle zavěšené výkyvné polonápravy umožňují, že podvozek je vyrobený jako takzvaný bezrámový a rám nástavby je umístěný přímo na příčníky, které jsou spojeny s centrální nosnou rourou. Samotný rám podvozku není potřebný. Takové technické řešení umožňuje pouze tatrovácká koncepce. Vozidla jiných značek musí být vybavena i rámem podvozku. Jeho použití by v tomto případě ovšem znamenalo, že by kompletní vozidlo s nástavbou disponovalo celkovou výškou přesahující čtyři metry, což je pro provoz vozidla na pozemních komunikacích nepřípustné. Zato kompletní TATRA s nástavbou tuto výšku nepřekračuje," zdůraznil Svoboda a jeho slova potvrdil i zákazník. „Velkou výhodou vozidel TATRA pro naše použití je výška podvozku, na který můžeme umístit naše největší nástavby na přesazování stromů, jejichž průměr kořenů činí až tři metry, a přesto celková výška nepřesáhne čtyři metry. To podvozky jiných značek neumožňují," doplnil zákazník a potvrdil tak jedinečnost vozidel značky TATRA.

O TATRA TRUCKS a.s.

Akciová společnost TATRA TRUCKS převzala v roce 2013 světoznámou kopřivnickou automobilku, která po změně vlastnické struktury prošla úspěšnou restrukturalizací. Kromě standardizovaných modelových řad vyrábí i speciální nákladní vozidla na míru požadavkům zákazníka. Osmdesát procent produkce automobilky je určeno k exportu. Automobilka TATRA TRUCKS zaměstnává více než 1000 lidí a dalších více než 600 pracuje v dceřiném podniku TATRA METALURGIE zaměřeném zejména na slévárenství a kovárenství.

O PARTNER IPEX

Společnost PARTNER IPEX je autorizovaný dealer nákladních automobilů značky TATRA. Zajišťuje prodej vozidel, servis vozidel a prodej náhradních dílů této značky. Kromě standardní obchodní činnosti se věnuje i speciálním úpravám a přestavbám vozidel TATRA. Společnost PARTNER IPEX je součástí skupiny IPEX a sídlí ve Frenštátu pod Radhoštěm. Skupina společností sdružená pod značkou IPEX byla založena v roce 1991 Daliborem Petrem starším, účastníkem expedice TATRA KOLEM SVĚTA. Společnost PARTNER IPEX byla založena v roce 1998, kdy jí byla udělena autorizace k prodeji vozidel TATRA, servisu vozidel TATRA a prodeji náhradních dílů TATRA. Více informací naleznete na www.partneripex.cz.


Tiskový servis TATRA TRUCKS a.s.

Andrej Čírtek
Tiskový mluvčí TATRA TRUCKS a.s.

TATRA TRUCKS a.s.
Areál Tatry 1450/1, 742 21 Kopřivnice, Česká republika
mob.: +602 494 208, tel.: +420 225 113 361
e-mail: andrej.cirtek@tatra.cz