Africa Eco Race 2015 – 100procentní TATRA třetí

14.01.2015

Zatímco letošní jihoamerický „DAKAR“ je nyní lehce za svou polovinou, tak ten africký, který se jede pod názvem AFRICA ECO RACE o víkendu skončil. Posádka EXCALIBUR/PROMET týmu, tvořená Tomášem Tomečkem a Ladislavem Lálou obsadila krásné třetí místo.

100procentní TATRA, jak svůj závodní speciál Tomáš Tomeček s hrdostí tituluje, byla v letošním ročníku postavena před velkou výzvu – tovární tým dvou Kamazů a třicetičlenného osazenstva. Ty v konečném pořadí v kategorii kamionů obsadily první a druhé místo, ale Tomečkova TATRA jim byla velmi dobrým a statečným soupeřem, zejména když devátou etapu Tomeček vyhrál a připsal si i několik druhých etapových míst.

Tomáš Tomeček tento ročník hodnotí slovy: „Jedenáct náročných etap potvrdilo, že tatrovácká koncepce dokáže navzdory rozpočtovým omezením držet krok i se závodní špičkou v podobě ruského Kamazu. Jsem rád za možnost srovnání s konkurencí, protože mi to dává motivaci posunout možnosti naší techniky a v konečném důsledku samozřejmě zrychlit. Mám hned několik nápadů, co bychom mohli zlepšit." Tomečkův navigátor Lála shrnuje svoje pocity z Africa Race 2015 takto: "Jsem rád, že jsem mohl letošní ročník absolvovat po boku Tomáše. Navzdory problémům ve dvou etapách jsme snad nejeli úplně špatně. Dokázali jsme vyhrát jednu etapu a navzdory tomu, že jsme jeli jako jediná posádka ve dvou, jsme dlouho bojovali o příčky nejvyšší." Dlouhou dobu bojoval Tomeček dokonce o druhé místo, o které ho připravily problémy v dunách v osmé etapě, když se na výjezdu z dun bohužel odfoukla obě kola na pravé straně, což přineslo komplikované podkládání, dohušťování a nakonec i zapadnutí. S nabranou tříhodinovou ztrátou se obě první místa vzdálila, nicméně vůči ostatním účastníkům zůstala dostatečná časová rezerva, která pomohla uhájit třetí místo.

PROMET/EXCALIBUR tým Tomáše Tomečka poskytoval pro organizátory Africa Eco Race 2015 i službu dvou kamionů balai ("koště"), bez kterých by se logistika závodu stala mnohem složitější. Petr Foltýn a Petr Kostelník za volantem dvou Tater zachraňovali z náročného terénu dnem i nocí posádky aut a motorkáře včetně jejich techniky, a nebo jen vozili palivo pro vrtulníky. Když už bylo nejhůře, tak TATRA dokázala postavit na kola a tím zachránit uprostřed nejtěžšího dunového pole beznadějně převrácený kamion. Přínos posádek kamionů bailé vyzdvihl během závěrečného briefingu i sportovní ředitel rallye René Metge. Skvělou práci během celého závodu odváděli i mechanici Jaroslav Žerdík a Leopold Paďour, kteří se starali o všechny čtyři týmové tatry. Bez jejich nasazení a šikovnosti by byl závod pro celý tým mnohem složitější.

Výsledky AFRICA ECO RACE – kategorie kamionů

PořadíStartovní č.ŘidičČasVozidlo
1.
401 SHIBALOV A. 41:02:18 KAMAZ
2.
404 KUPRIANOV S. 42:23:49 KAMAZ
3.
400 TOMEČEK T. 45:23:44 TATRA
4.
403
JACINTO E. 59:04:22 MAN
5.
408
DOMOWNIK P. 66:23:05 UNIMOG
6.
402 KOVACS M. 100:59:12 SCANIA

Tomáši Tomečkovi gratulujeme ke skvělému závodu a přejeme mnoho úspěchů v dalších!