Africa Eco Race 2018 startuje. Tomeček jde do dobrodružství, které ještě nikdo nezkusil

31.12.2017

Poosmé v řadě se tým Promet/Czechoslovak Group Tomáše Tomečka zúčastní Africa Eco Race, dálkového závodu navazujícího na původní Rallye Dakar. Trojnásobný vítěz závodu z let 2011, 2012 a 2014 vyráží se svým závodním speciálem TATRA na africký kontinent s cílem navázat na předchozí úspěchy.

V uplynulém ročníku obsadil Tomáš Tomeček v posádce s Ladislavem Lálou třetí místo. O příčky nejvyšší chce bojovat i v tom nadcházejícím, jubilejním desátém ročníku, který bude pro Tomečka speciální. V kamionu TATRA totiž pojede bez navigátora či mechanika na palubě. Tomáš Tomeček si po 22 účastech na Rallye Dakar a Africa Eco Race splní dávný sen. Vždy obdivoval závodníky na motocyklech, kteří se s nástrahami těžkých pouštních závodů prali sami. "Všechno dobře dopadlo, a tak se Africa Eco Race 2018 také zúčastním sám, jen se svou velkou desetitunovou „motorkou"," usmívá se Tomáš Tomeček po administrativních a technických přejímkách v Mentonu. "Bude to velmi těžké, možná to bude hlavně o dojetí, ale moc se na to těším," dodává.

Tomečkova TATRA 815 poháněná vzduchem chlazeným dvanáctiválcovým motorem má na svých dveřích potřetí v řadě vylepené startovní číslo 401. Její pilot do závodu vyrazí vyzbrojen nepřebernými závodními zkušenostmi, technickou zručností a znalostmi, a mottem Joy is the victory, tedy radost je vítězství. Tomeček na Africa Eco Race 2018 rozhodně přidá velký příběh do historie vytrvalostních soutěží.

Kromě Tomečka a jeho závodního speciálu TATRA se závodu zúčastní další tři speciálně upravené kamiony TATRA 815, také připravované v dílnách trojnásobného vítěze Africa Eco Race. Jeden z kamionů bude Tomečkův asistenční, další dva kamiony označované jako balai budou poskytovat pořadatelům organizačně logistickou podporu. Budou uzavírat závod a poskytovat pomoc závodníkům v nouzi.

První etapa Africa Eco Race 2018 odstartuje 2. ledna v Maroku. V kategorii kamionů se po boku Tomečka představí řada závodníků především z Nizozemska. Největší očekávání z nich vzbuzují Gerard de Rooye a Wuf van Ginkel, kteří se představí s kamiony Iveco. Další jejich krajané budou závodit s vozy DAF a Ginaf. V závodě uvidíme také například portugalskou pilotku Elisabete Jacinto za volantem závodního speciálu MAN a Miklose Kovacse s kamionem Scania. Mercedes Zetros přiveze z Belgie pilot Johan Elfrink, a přihlášen je i jeden Renault. Na závodníky bude čekat 6 500 téměř výhradně závodních kilometrů rozdělených do 12 etap. A také jeden odpočinkový den v Dakhle. Pět etap se pojede v Maroku, šest v Mauritánii a jedna v Senegalu. Cíl bude 14. ledna u Růžového jezera poblíž Dakaru.
Více informací o Tomáši Tomečkovi a týmu Promet/Czechoslovak Group naleznete na www.tomastomecek.cz a www.facebook.com/TomasTomecekTatra.