Americká armáda dostala první Tatry Phoenix pro službu ve výcvikovém prostoru v Německu

04.04.2022

TATRA TRUCKS dodává svá vozidla mnoha armádám světa na různých kontinentech. V minulém roce získala první velké zakázky od armád NATO v západní Evropě. Tatry nejnověji budou sloužit i americké armádě v jejím výcvikovém prostoru Grafenwöhr v Německu.

Před několika lety si dánská armáda objednala desítky samohybných houfnic Caesar, které jsou postavené na podvozku TATRA FORCE 8x8. Na začátku minulého roku bylo oznámeno, že kopřivnická TATRA TRUCKS získala společně s nizozemskou DAF Trucks a společností Tatra Defence Vehicle zakázku na bezmála 900 logistických nákladních vozidel na podvozku TATRA pro belgickou armádu.

V polovině minulého roku TATRA TRUCKS s rakouským výrobcem hasičských speciálů Rosenbauer získala kontrakt na více než sedm desítek vojenských hasičských vozidel TATRA FORCE pro Bundeswehr. Tyto obchodní úspěchy svědčí o tom, že schopnosti a parametry tatrovek čím dál více oceňují i v armádách na západ od českých hranic, kde vládnou již dlouhá desetiletí místní zavedení výrobci.

Nejnověji budou tatrovky sloužit i americké armádě, která má své základny v Německu. Ozbrojené síly Spojených států pro správu svých vojenských výcvikových újezdů vypisují výběrová řízení na vozidla pro údržbu silnic a pro terénní práce. V jednom z nich uspěl i typ TATRA PHOENIX. Prvními vlaštovkami ve službách americké armády jsou dva kusy vozů TATRA PHOENIX 6x6.

Jde o třístranné sklápěče s pohonem všech kol, které budou sloužit ve vojenském výcvikovém prostoru Grafenwöhr v bavorské Horní Falci, který protíná 300 km dlouhá síť cest a silnic. Za údržbu a čištění silnic je tam zodpovědný tým US Army Garrison Bavaria, Directorate of Public Works, Operation and Maintenance Division. Tato divize disponuje celou škálou těžké ženijní techniky, jako jsou buldozery, grejdry, skrejpry, dempry a mnoho dalších strojů.

První exemplář Phoenixu již dealer tatrovek v Německu, společnost Tschann-Nutzfahrzeuge, předal americké armádě přímo v areálu výcvikového prostoru Grafenwöhr. Další vůz bude brzy následovat a do budoucna není vyloučeno, že se k nim připojí i další tatrovky. Tschann-Nutzfahrzeuge se sídlem v Salzburgu spolupracuje s kopřivnickou automobilkou od roku 2015 a nabízí vozy TATRA i dalších značek především v Rakousku a Německu.

Americká armáda pro údržbu a správu svých vojenských výcvikových prostorech požaduje robustní a odolné automobily s vysokou mírou spolehlivosti, což vozy TATRA splňují a vždy splňovaly. O schopnostech tatrovek se mohli řidiči nového provozovatele na vlastní kůži přesvědčit po oficiálním předání prvního vozu. Vůz však prokázal i odolnost plně odpovídají vojenským normám, a to při čištění v mycím zařízení základny Grafenwöhr, kde se pracuje výhradně s vysokým tlakem vody.