Dánsko pořídí houfnice CAESAR na podvozcích Tatra

18.03.2017

Z výběrového řízení na nové houfnice pro dánskou armádu vyšel vítězně typ CAESAR 8x8 na podvozku Tatra z produkce francouzské společnosti NEXTER Systems. Dodávky mají být splněny do konce tohoto desetiletí. Jedná se o první projekt, ve kterém se podvozek Tatra prosadil jako nová zbraňová platforma pro západního člena NATO.

Dánské ministerstvo obrany oznámilo, že v rámci výběrového řízení na nové samohybné houfnice ráže 155 mm NATO vybralo typ CAESAR 8x8 nabízený francouzskou společností NEXTER Systems. V závěrečné fázi vybíralo mezi houfnicí CAESAR na čtyřnápravovém podvozku Tatra a izraelským typem ATMOS od korporace ELBIT, který může být rovněž umístěn na podvozku Tatra. Objednávka dánské armády činí 15 kusů houfnic s opcí na dalších šest.

Francouzská zbrojovka NEXTER Systems je jedna ze tří největších a nejdůležitějších evropských společností svého druhu. Nejnovější provedení houfnice CAESAR 8x8 ráže 155 mm s podvozkem Tatra oficiálně představila teprve nedávno. „Je to po společně vyvinutém vozidle TITUS další příklad úspěšné spolupráce mezi společností NEXTER Systems a Tatrou," uvedl předseda představenstva společnosti TATRA TRUCKS Petr Rusek. Nejnovější provedení houfnice CAESAR 8x8 je postaveno na čtyřnápravovém podvozku řady TATRA FORCE a ve své výchozí konfiguraci využívá i kompletní hnací trakt z produkce kopřivnické automobilky. Konkrétně jde o originální osmiválcový vzduchem přímo chlazený motor Tatra, hlavní převodovku Tatra vybavenou poloautomatickým systémem řazení rychlostních stupňů TATRA-NORGREN a přídavnou/sestupnou převodovku rovněž značky Tatra. Podvozek je vybaven pohonem všech kol a pneumatickým odpružením všech náprav, který je u vozidel této hmotnostní kategorie unikátní.

„Podvozek Tatra díky své nezaměnitelné a výjimečné koncepci s tuhou nosnou rourou a nezávisle zavěšenými a odpruženými polonápravami nabízí projektu CAESAR a našim zákazníkům zcela nové možnosti. Výrazným způsobem rozšiřuje využití zbraňového systému nejen v oblasti jeho mobility, ale též modularity konstrukce a možnosti využití podstatně zvýšené užitečné hmotnosti při současně lepším poměru výkonu motoru a celkové hmotnosti vozidla. Zmíněné výhody byly rozhodující při našem výběru dodavatele podvozků," řekl Alexander Penley, viceprezident společnosti NEXTER Systems pro regiony Evropa a střední Asie.