Extrémní Dakar

22.01.2018

Čtyřicátý ročník nejslavnější maratónské soutěže na světě, rallye Dakar, je minulostí. Poslední, čtrnáctou etapu dokončili všichni, kterým bylo dáno, aby viděli cíl, v sobotu 20. ledna.

S trochou nadsázky lze hovořit o tom, že všichni, kteří se dostali letos z peruánské Limy do argentinské Córdoby zaznamenali vítězství – alespoň to malé, svoje. Pořadatelé totiž připravili takové etapy, které opravdu nemají ve čtyřicetileté historii slavné soutěže srovnání.

Lidé i technika byli zkoušeni až na samé limity – obrovské písečné duny, rozbitá kamenitá řečiště, super rychlé pisty a mnoho dalšího. Posádky si sáhly na dno svých řidičských a navigačních sil. Doprovodná vozidla prošla ohněm a servisní zázemí letos bylo potřeba více než kdy jindy. Všichni ze sebe vydali rozhodně to nejlepší, čeho byli schopni. Nebylo vozu či značky, která by nemusela opravovat, mnohé z nich odpadly.

Druhá půle si nezadala s tou první

Pokud si celý peloton závodníků ve dni volna v bolivijském hlavním městě La Paz oddechl a těšil se z toho, že to nejhorší mají za sebou, byla to mýlka. Následující etapy v Bolívii a Argentině daly vzpomenout na skutečnost, že, nejen, maratónské soutěže končí až po projetí cílem a zastavením v posledním bivaku.

Obě dvě ostré soutěžní Tatry Phoenix G2 a G3 jedoucí pod vlajkou TATRA Buggyra Racing týmu dosáhly cíle. Přes všechny těžkosti obě dvě posádky splnily základní úkol dovést své speciály až do konce soutěže.

Nezlomný dakarský duch

Posádka Martina Kolomého (Jiří Stross, Rostislav Plný) měla během více než čtrnáctidenní soutěže technické problémy, které ji bohužel, v těch nejvypjatějších chvílích srazily vždy v průběžném pořadí kategorie kamionů zpět. Přesto přese všechno posádka neztratila bojovného ducha a vždy se zvedla a jela dál. První pilot týmu TATRA Buggyra Racing je známý svojí bojovností a nevzdává se za jakýchkoliv okolností.

Ve třetí a poslední čtrnácté etapě mu však popravdě štěstěna nebyla nakloněna. Nicméně osm etapových umístění ve vysoce prestižní Top 5 a další tři etapová umístění v Top 10 dokumentují nejen schopnost Martina Kolomého bojovat s těmi opravdu nejlepšími, ale též konkurenceschopnost naší automobilové koncepce. Ze třinácti odjetých etap (devátá byla pro nesjízdnost terénu zrušena) jsme viděli jedenáct fantastických umístění, z toho čtyřikrát na stupních vítězů!

Z tohoto pohledu je jedenácté místo v konečné klasifikaci kategorie kamionů pro někoho drobným zklamáním. Nicméně, s vědomím, že trať 40. ročníku soutěže Dakar v Jižní Americe byla nejnáročnější v jeho historii a celá řada velmi kvalitní konkurence skončila „před branami", jde o dobrý příslib do dalších ročníků. Posádka Martina Kolomého dokončila Dakar 2018 se ctí a připravila nám všem skvělé zážitky na něž můžeme být než hrdi.

Velmi úspěšný debut

Stejné vysvědčení lze vystavit též druhé posádce týmu vedené Martinem Šoltysem (Josef Kalina, Tomáš Šikola) s tím dovětkem, že šlo ze dvou třetin o debutanty. Martin Šoltys a Tomáš Šikola zažili na Dakaru premiéru, která se dá jen těžko s něčím porovnat. Také díky obrovským zkušenostem legendárního dakarského navigátora Josefa Kaliny posádka dovedla svůj speciál TATRA Phoenix G2 až do Córdoby a to na dvanáctém místě konečné klasifikace v kategorii. Tři etapová umístění v Top 10 byla třešničkou na skvěle „upečeném dakarském dortu" šéfkuchaře Martina Šoltyse.

Spolehlivé vozy TATRA

Přesto, anebo právě proto, že 40. ročník rallye Dakar byl nejnáročnější v celé historii soutěže, speciály TATRA opět osvědčily své vynikající jízdní schopnosti a díky nezdolným pilotům, navigátorům a mechanikům a celému Tatra Buggyra Racing týmu dovezly své posádky bezpečně do cíle. Stejně tak to činí všechna vozidla TATRA se svými zákazníky – a to nás naplňuje radostí. Děkujeme z celého srdce všem, kteří se na letošním výsledku podíleli! Díky!

Martin Kolomý (Jiří Stross, Rostislav Plný) - TATRA Phoenix G3 st. č. 505

Etapa číslo
1234567891011121314
Umístění v etapě
9 4 23 3 6 2 4 5 - 10 4 2 3 19
Pozice v průběžné klasifikaci
9 4 19 14 14 14 14 14 - 13 12 11 7 11

V konečné klasifikaci kategorie kamionů – 11. místo

Martin Šoltys (Josef Kalina, Tomáš Šikola) - TATRA Phoenix G2 st. č. 532

Etapa číslo
1234567891011121314
Umístění v etapě
25 14 12 8 15 15 14 13 - 9 19 13 8 14
Pozice v průběžné klasifikaci
25 15 14 8 11 12 12 12 - 12 13 13 11 12

V konečné klasifikaci kategorie kamionů – 12. místo