Firmy ze skupiny CSG se zúčastní prestižního veletrhu obranných technologií Eurosatory 2024 v Paříži

13.06.2024

Ve dnech 17.–21. června se v Paříži uskuteční další ročník mezinárodního veletrhu obranných technologií a vojenské techniky Eurosatory, který je největší událostí svého druhu v Evropě. Představí se na něm přes 1700 výrobců i prodejců speciální techniky z více než šesti desítek zemí. Mezi exponáty nebudou chybět ani výrobky a služby společností patřících do Czechoslovak Group (CSG) a automobilky Tatra Trucks, které jsou tradičními účastníky této prestižní přehlídky špičkových technologií.

Ve společné expozici Czechoslovak Group na stánku K254 v hale 5A se představí firmy z divizí CSG Defence, CSG Aerospace, CSG Mobility i CSG Ammo+, konkrétně to budou společnosti Tatra Export, Excalibur Army, MSM Group, Retia, Eldis Pardubice, Excalibur International, Tatra Defence Vehicle a Fiocchi. Půjde o jeden z největších stánků na veletrhu a o vůbec největší expozici v rámci firem z České republiky.

Světová premiéra nové vojenské Tatry Force

Automobilku Tatra Trucks na veletrhu Eurosatory 2024 bude zastupovat společnost Tatra Export, která představí celé portfolio středních a těžkých logistických automobilů značky Tatra. Hlavním lákadlem bude světová premiéra vozu nejnovější třetí generace modelové řady Tatra Force v provedení valník na podvozku 6x6 pro ozbrojené síly. Slavnostní odhalení této novinky se uskuteční první den konání veletrhu. Pro novou generaci vojenské Tatry Force jsou k dispozici moderní motory Tatra, Cummins nebo Catepillar a automatizované nebo plně automatické převodovky. Oproti předchozí generaci řady Tatra Force ta nová nabídne možnost alternativní montáže motoru pod přední částí kabiny nad přední nápravou, nebo pod zadní částí kabiny za přední nápravou.

Tatrovácká novinka má vyspělou palubní elektroniku a přinese i větší bezpečnost nebo vyšší úroveň ergonomie a ovládání. Nová Tatra Force se v Paříži představí ve verzi se standardní kabinou, později budou k dispozici i kabiny pancéřované, které vyvíjí a bude vyrábět společnost Tatra Defence Vehicle z divize CSG Defence. Podvozek bude mít osvědčenou tatrováckou koncepci s centrální nosnou rourou a výkyvnými nezávisle zavěšenými polonápravami ve standardní konfiguraci se znakem náprav 4x4, 6x6 a 8x8. K dispozici budou též vícenápravové verze s různým počtem hnaných a řiditelných náprav.

Další novinka bude k vidění ve venkovní expozici – půjde o mostní automobil Tatra Phoenix 10x10 s pancéřovanou kabinou a nástavbou mobilního mostu Leguan od společnosti KNDS. Pancéřovanou kabinu vyvinula a vyrábí společnost Tatra Defence Vehicle, přičemž se vyznačuje jednou z nejvyšších úrovní balistické i protiminové odolnosti v kategorii logistických vozidel dle standardů NATO. Kabina vychází z projektu obrněných automobilů řady DAF CF Military postavených na podvozku Tatra pro belgickou armádu, na kterém Tatra Trucks a Tatra Defence Vehicle spolupracují s nizozemskou firmou DAF Trucks. Mostní systém Leguan splňuje standardy MLC 80 a MLC 100 podle kategorie pásových a kolových vozidel. Tvoří jej skládací mostovka a výsuvný pokládací systém, přičemž celková délka mostu může činit 14 m nebo 26 m. Položení či složení mostovky trvá od 4 do 8 minut opět podle verze a délky mostovky.

Moderní houfnice Morana 155 mm

Hlavním exponátem firmy Excalibur Army, jež patří do divize CSG Defence, bude samohybná houfnice Morana. Tento moderní dělostřelecký systém nové koncepce na podvozku Tatra 8x8 disponuje dělem ráže 155 mm s délkou hlavně 52 ráží umístěném v pancéřované otočné věži. Jde o plně automatizovaný dělostřelecký systém kompatibilní se standardy NATO. Houfnice Morana je určena pro rychlou a efektivní podporu operačně-taktických uskupení pozemních sil v různých klimatických a povětrnostních podmínkách, ve dne i v noci, přímou a nepřímou palbou. Má za úkol ničení živé síly, zbraní a bojové techniky, míst velení a dalších prostředků protivníka na operačně-taktické úrovni, ničení spojovacích prostředků a prostředků týlového zabezpečení a eliminaci obranných staveb a polních obranných objektů. Houfnice má modulární řešení, to znamená, že věžová nástavba se zbraní i vezenou municí může být instalována na různé podvozky včetně pásových.