Kopřivnická Tatra bude poprvé vystavovat na veletrhu DEFEA v Řecku

03.05.2023

Ve dnech 9. až 11. května 2023 se bude v Athénách konat druhý ročník veletrhu Defence Exhibition Athens (DEFEA) 2023. Veletrh je určen pro odborníky z oblasti obrany, bezpečnosti, vojenství, policie, záchranných složek a dalších souvisejících sektorů. Na veletrhu bude oficiálně zastoupena i Česká republika a mezi českými vystavovateli se prostřednictvím své dceřiné společnosti Tatra Export představí automobilka Tatra Trucks, pro kterou je Řecko a Středomoří zajímavým a perspektivním trhem.

Veletrh DEFEA navazuje na tradici výstav DEFENDORY a je největším veletrhem obranného a bezpečnostního průmyslu ve Středomoří, přestože se bude konat teprve jeho druhý ročník. Podobně jako v roce 2021 nabídne přehled nejnovějších technologií, produktů a služeb pro pozemní síly, námořnictvo, letectvo i kybernetickou nebo elektronickou bezpečnost a bude doprovázen bohatým programem konferencí, seminářů, workshopů a živých ukázek.

Do Athén vyšle své zástupce i společnost Tatra Export, zastupující automobilku Tatra Trucks. V expozici představí celé portfolio modelových řad Tatra Force a Tatra Phoenix určených pro vojenské aplikace. Doménou prezentace bude nové provedení těžkého logistického vozu Tatra Phoenix s podvozkem 8x8, který je vybaven pancéřovanou kabinou odpovídající standardům NATO.

Tatra Phoenix s pancéřovanou kabinou měla světovou premiéru loni na veletrhu Eurosatory v Paříži, kde byla k vidění ve verzi těžký tahač. V Athénách firma představí novinku v podobě hákového nakladače pro převoz unifikovaných kontejnerů. Vůz je vybaven kabinou, která byla vyvinuta ve společnosti Tatra Defence Vehicle, jež se vyznačuje jednou z nejvyšších úrovní balistické a protiminové odolnosti ve své kategorii a nabízí tak nadstandardní stupeň ochrany osádky.

Řada Tatra Phoenix využívá kombinaci originálního podvozku tatrovácké koncepce s centrální nosnou rourou a výkyvnými nezávisle zavěšenými polonápravami s konstrukčními skupinami zahraničních výrobců – standardní kabiny DAF, motory Paccar či převodovky ZF a Allison. Řada Tatra Phoenix již našla uplatnění i v armádách NATO. Tatra Trucks například ve spolupráci s firmou DAF Trucks a Tatra Defence Vehicle v současné době plní zakázku pro belgickou armádu na stovky logistických vozidel DAF CF Military, které jsou odvozené právě od modelové řady Tatra Phoenix. Vozy Phoenix dále slouží i v české nebo nizozemské armádě.

Stěžejním produktem společnosti Tatra Trucks pro oblast defence je modelová řada Tatra Force dodávaná v konfiguracích 4x4 až 10x10 i více. Vozy a podvozky této řady Tatra dodává Armádě České republiky a armádám v Evropě (Německo, Dánsko, Slovensko, Polsko, Ukrajina atd.), Jižním Americe či Asii (například Brazílie, Indonésie, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty atd.) V minulém roce došlo také na testy typu Tatra Force v Řecku, kde si jeho vlastnosti vyzkoušeli příslušníci řecké armády.

Vozy řady Force jsou rovněž postaveny na tatrováckém podvozku s centrální nosnou rourou a výkyvnými nezávisle zavěšenými polonápravami. Disponují vzduchem přímo chlazenými osmiválcovými nebo dvanáctiválcovými motory Tatra nebo kapalinou chlazenými jednotkami zahraničních výrobců (např. Cummins). Automobily této řady jsou osazovány standardními kabinami vyvinutými v Tatra Trucks ve dvou nebo čtyřdveřovém provedení. Partnerská společnost Tatra Defence Vehicle pro tuto modelovou řadu vyrábí také pancéřované kabiny v různých stupních odolnosti certifikované dle standardů NATO, rovněž ve dvou nebo čtyřdveřové verzi.

Veletrh DEFEA pořádá společnost ROTA pod záštitou řeckého ministerstva národní bezpečnosti ve spolupráci s řeckou asociací výrobců obranného průmyslu. V roce 2021 na něm vystavovalo 315 účastníků z 22 zemí, navštívilo jej přes 12 tisíc návštěvníků a 45 oficiálních delegací, včetně delegace AČR v čele s tehdejším náčelníkem generálního štábu arm. gen. Alešem Opatou.