Kopřivnické firmy Tatra Trucks a Tatra Defence Vehicle předvedou na Bahnech tatrovky a obrněnce

16.06.2023

Konec června je již tradičně vyhrazen mezi veřejnosti velmi populární akci Den pozemního vojska Bahna. Letos se koná již 33. ročník, konkrétně to bude 24. června od 9 hodin v bývalém vojenském výcvikovém prostoru v lokalitě Bahna u Strašic nedaleko Rokycan. Generálním partnerem letošních Bahen je automobilka Tatra Trucks, mezi hlavními partnery figuruje i další kopřivnická firma Tatra Defence Vehicle z holdingu Czechoslovak Group.

Společnosti patřící do technologicko-průmyslového holdingu Czechoslovak Group dlouhodobě podporují akce a podniky, které přibližují veřejnosti činnost ozbrojených složek, jež chrání bezpečnost státu i jeho obyvatel, pomáhají šířit dobré jméno českého strojírenského a obranného průmyslu a dávají prostor pro prezentaci jejich výrobků široké veřejnosti. Den pozemního vojska Bahna, který pořádá Velení pozemních sil a Nadace pozemního vojska AČR, mezi ně dozajista patří, návštěvníci tak mají již řadu ročníků možnost prohlédnout si vedle jiných i nejnovější výrobky firem holdingu Czechoslovak Group.

Kopřivnická automobilka Tatra je již po desítky let hlavních dodavatelem vojenských nákladních vozů pro Armádu České republiky, své automobily ale vyrábí i pro armády v zahraničí. Na letošních Bahnech představí novinku v podobě kontejnerového nakladače na podvozku řady Tatra Phoenix. Tento automobil měl svou premiéru na nedávném veletrhu IDET 2023 v Brně, kde získal ocenění Zlatý IDET. Jde o těžké logistické vozidlo s prodlouženým podvozkem 8x8 a moderní pancéřovanou kabinou s vysokou balistickou i protiminovou odolností. Tatra také předvede logistický automobil Tatra Force 6x6 ve valníkové verzi, která je již zavedena ve výzbroji AČR. Tatra v minulém a tomto roce armádě dodala více než 200 těchto nových těžkých nákladních vozů.

Tatra Defence Vehicle (TDV) na Bahna přiveze pancéřované vozidlo TITUS 6x6 ve verzi MKPP (místo koordinace palebné podpory), které je rovněž určeno pro AČR. Česká armáda si objednala 62 vozidel TITUS ve třech verzích. První kusy sériových exemplářů armáda převzala před několika týdny. Návštěvníci Bahen tak budou mít možnost spatřit čerstvou novinku z výzbroje AČR. TDV také vyrábí vozidla Pandur II a pancéřované kabiny pro vojenské vozy Tatra. Příkladem je právě již zmiňovaný kontejnerový nosič Tatra Phoenix 8x8, který je vybaven pancéřovanou kabinou právě od TDV. Mezi exponáty bude k vidění také kontejnerový nakladač Tatra Phoenix 8x8 se standardní kabinou a kontejnerem ISO 1C pro vojenské aplikace, který představí společnost Karbox z Přelouče. Ta se specializuje na vývoj a výrobu speciálních i univerzálních kontejnerů pro nejrůznější účely a jejich nosičů.