Manuální či automatizovaná

09.11.2011

V nabídce modelové řady TATRA PHOENIX jsou k dispozici šestnácti- stupňové převodovky s manuálním nebo automatizovaným řazením.

Zatímco manuální ovládání poskytuje výhody řidiči především ve vlastní úvaze použití vybraného převodového stupně, resp. ve větší volnosti a svobodě řadit dle libosti, automatizovaná převodovka z něj právě tuto možnost snímá. Bere na sebe odpovědnost za výběr převodového stupně a dovoluje mu využít větší díl soustředění na samotnou jízdu.

Obě dvě varianty ovládání převodovky mají své skalní příznivce. Automatizovaný systém ocení v každém případě řidič, který je jinak nucen velmi často řadit, rozjíždět se, zastavovat, couvat a znovu vyrážet kupředu. Navíc naši vývojáři společně s výrobci převodovek vyvinuli unikátní software pro automatizované řazení při jízdě v terénu, tzv. Off Road mód.

Přesto a nebo právě proto, že ve spojení s vozy TATRA je nutno význam slova „terén" chápat ve zcela jiných intencích než u produktů ostatních značek, je automatizovaná převodovka v tomto typu provozu velkým přínosem, a to jak z hlediska efektivity a komfortu, tak bezpečnosti jízdy.

Automatizovaná převodovka pracuje na rozdíl od automatické s běžnou spojkou. Základem celé konstrukční podskupiny je víceméně standardní převodová skříň, která má implementovaný automatizovaný či chcete-li robotizovaný systém řazení.