Modernizace kabiny obchodní řady FORCE

22.09.2016

Dalším důležitým krokem ve vývoji vozidel obchodní řady TATRA FORCE je modernizace originální kabiny s nízkou výškou. Původní konstrukce vycházející z technologie svařovaných ohýbaných plechových dílců byla nahrazena moderní technologií vlepování plochých hliníkových dílů do základní svařované konstrukce z ocelových profilů.

Jde o zásadní technologickou změnu ve výrobě, která přináší celou řadu výhod. Od účinnější výrobní metodiky dodržení geometrie celé konstrukce, až po jednoduchost výroby jednotlivých dílů. Změnou konstrukce a technologie výroby došlo ke snížení vlastní hmotnosti kabiny, zvýšení její korozivzdornosti a snížení náročnosti prací při případné opravě.

Z hlediska uživatele a provozovatele vozidla, nová, modernizovaná kabina přináší podstatné změny jak v interiéru, tak v exteriéru. Především došlo k rozšíření výhledu z kabiny. Velké, rozměrného sklo čelního okna z jednoho kusu (střední sloupek ustoupil do pozadí, sklo je na něj nalepeno) dovoluje vybavit kabinu třetím, středovým, stěračem. Stíraná plocha čelního skla je tak o poznání větší.

Kabina disponuje větší čelní odklopnou kapotou umožňující přístup k příslušným vnitřním konstrukčním skupinám. Na kapotě je vytvořen viditelný čelní panel, jednoznačné designové určení obchodní řady, na němž je umístěno výrazné logo TATRA.

V interiéru modernizované kabiny je nové čalounění a nové odkládací prostory především nad horní hranou čelního okna. Zcela nová je přístrojová deska, nyní vyrobená z odolného plastu. K dispozici jsou dvoumístná až čtyřmístná provedení (dvě sedadla umístěná na středovém tunelu kabiny). Důraznou optimalizací se podařilo rovněž vytvořit větší prostor v interiéru pro umístění sedadel spolujezdců.

Pro civilní aplikace, především záchranářských speciálů, je kabina vybavena střešním plastovým nástavcem. Novinkou je rovněž provedení ve formě čtyřdveřové dvoukabiny s prostorem pro šest členů posádky – řidič plus pět. V tomto případě je kabina zvýšena o cca 150 mm. Montáž modernizovaných kabin TATRA FORCE, i v pancéřovém provedení, probíhá přímo ve společnosti TATRA TRUCKS a.s. z dodávaných celků.