Návrat dakarské Tatry po třiceti letech

12.09.2016

Do Kopřivnice se vrátil dakarský speciál z roku 1986. Je zachován v původním stavu poté, co tři desítky let jezdil ve státech severní a západní Afriky. Výměnou za něj majitel, francouzský podnikatel Jean Philippe, obdržel moderní vozidlo TATRA PHOENIX EURO 6.

Symbolická výměna klíčků od obou vozidel proběhla v pondělí 12. 9. od 10:00 na polygonu společnosti TATRA TRUCKS v Kopřivnici.

TATRA 815 6x6 VE "Ostrý-II" z roku 1986 byla nalezena ve Francii v majetku pana Jeana Philippa, vlastníka a provozovatele cestovní agentury NEW GATE TRAVEL. Třicet let byla původní soutěžní tatra využívána k podnikání ve státech severní a západní Afriky. V těžkých písečných a bahnitých terénech najezdila obrovské množství kilometrů, aby ani jednou za tu dobu nenechala svého majitele a provozovatele "na holičkách". Originalitu vozu a jeho vynikající technický stav včetně zachování všech původních agregátů a jejich technických periferií potvrdil přímo na místě ve Francii vyslaný tým oborníků.

Technický ředitel TATRA TRUCKS Radek Smolka k tomu uvedl: "Unikátní je nejen původní stav vozu, ale i jeho provozní historie. V tvrdých podmínkách afrického kontinentu najezdil obrovské množství kilometrů bez jediné vážné poruchy - a to jsou na voze stále originální komponenty z roku 1985. Dokonce i dnes do Kopřivnice vozidlo přijelo z Francie po ose."

Ekonomický ředitel TATRA TRUCKS Radek Strouhal dodal: "Vozidlo bude v Tatře připraveno na budoucí předvedení veřejnosti a trvalé umístění ve výstavní expozici. V současném muzeu už bohužel pro nové exponáty není místo."

Tento dakarský speciál, stejně jako desítky dalších tatrováckých veteránů, které akcionáři Tatry nakupují ze soukromých sbírek, tak čeká na vznik nové výstavní kapacity v Kopřivnici, která naváže na existující muzeum Tatry. "Díky unikátním exponátům, jako je i dnes představená TATRA 815 6x6 VE „Ostrý-II", je patrné, že existuje dostatek cenných exponátů ne pro jedno, ale pro dvě tatrovácká muzea, která se svým zaměřením můžou vzájemně doplňovat," uvedl akcionář TATRA TRUCKS René Matera.