Nová TATRA FORCE pro Pyrotechnickou službu Policie ČR

18.01.2016

14. ledna v areálu muničních skladů ve Vrběticích převzali policejní pyrotechnici od policejního prezidenta brig. gen. Tomáše Tuhého nové vozidlo TATRA FORCE 8x8, které bude sloužit k přepravě nebezpečného materiálu v režimu ADR.

TATRA FORCE 8x8 je postavena na klasickém tatrováckém plněpohonném podvozku s nezávislými výkyvnými a vzduchem odpruženými polonápravami. Tento podvozek přenáší na kabinu i na ložný prostor minimum vibrací, proto byla volba pyrotechnické služby jednoznačná.

O pohon vozidla se stará tatrovácký vzduchem chlazený motor o max. výkonu 325 kW, automatizovaná převodovka TATRA – NORGREN a přídavná dvourychlostní převodovka. Kabina vozidla pro 4 osoby disponuje přídavným pancéřováním na zadní stěně, které může být v případě potřeby demontováno.

Přeprava nebezpečného materiálu je realizována ve speciálním kontejneru, který je na vozidlo umístěn pomocí hákového nakladače Multilift dodaného společností Contsystem. Vozidlo je dále vybaveno hydraulickou rukou, která může posádce pomoci při manipulaci s těžkými předměty i s nakládkou nebezpečných látek či předmětů a autonomně zajišťuje i nakládku a vykládku kontejneru.

Podobnými speciály, ovšem bez balistické ochrany, byly vybaveny i jednotky Hasičského záchranného sboru ČR, kterým slouží jako univerzální logistická či evakuační vozidla.