Opravená Slovenská strela se vrátila do Kopřivnice

14.05.2021

Historický motorový vůz Slovenská strela se dnes po více než dvouleté rekonstrukci vrátil po kolejích domů do Kopřivnice, kde byl v roce 1936 vyroben. Vlaková souprava vyjela ráno z Přerova a do Kopřivnice dorazila po desáté hodině. Pro milovníky železniční dopravy a značky TATRA šlo o událost roku. Ve městě vlak podél trati vítaly desítky lidí. Nový domov Strela našla ve skleněném depozitáři, vystavěném pro tyto účely před novým Muzeem nákladních automobilů TATRA.

Rukama renovátorů prošel během posledních dvou let doslova každý šroub vozu. Výsledkem je višňově červená krasavice aerodynamického tvaru, oživený symbol technické vyspělosti meziválečného Československa.

Vlak dnes vyjel v 8:30 z Přerova po trase přes Lipník nad Bečvou, Hranice, Studénku a Příbor. Do stanice Kopřivnice, nákladové nádraží dorazil po desáté hodině, k depozitáři, kde proběhl slavnostní uvítací ceremoniál, dorazil v 11:00.

„Chceme, aby Slovenská strela byla živá památka, která bude jezdit na českých kolejích a dokazovat um našich předků nejen jako memento, ale hlavně jako příklad pro současnost," uvedl předseda představenstva a generální ředitel společnosti TATRA TRUCKS Pavel Lazar.

„Když jsme spolu s Jaroslavem Strnadem koupili Tatru, velmi brzy naše kroky vedly do Technického muzea, před kterým stála na podstavci Slovenská strela. Když jsme viděli její stav, rozhodli jsme se s tím něco dělat," uvedl za akcionáře René Matera.

Mezi hosty slavnostního ceremoniálu byl i hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. „Železniční dopravu mám velmi rád a jsem šťastný, že se Slovenská strela vrátila na koleje," uvedl.

Slovenská strela se domů přesunula týden poté, co vůz úspěšně prošel technicko-bezpečnostní zkouškou. Drážní inspektor na jejím základě vydal průkaz způsobilosti vozidla.

Celkové náklady na renovaci včetně výstavby depozitáře byly vyčísleny na 118 milionů korun, z toho téměř 80 milionů tvoří dotace z Evropské unie. Zbylou část poskytla společnost TATRA TRUCKS.

O Slovenské strele
Slovenská strela je čtyřnápravový motorový vůz vyrobený v roce 1936 v kopřivnické Tatře pouze ve dvou kusech. Ve službách Československých státních drah nesly označení M 290.001 a M 290.002, přičemž druhý se dochoval dodnes. Tovární typové označení motorového vlaku je Tatra T 68 a dle spoje z Bratislavy do Prahy, na němž jezdil, dostal jméno Slovenská strela. Do pravidelného provozu byl motorový vůz uveden 13. července 1936. S jednou zastávkou v Brně zvládla Slovenská strela přepravit své cestující nejprve za 4 hodiny a 51 minut a v roce 1938 se tato doba zkrátila na neuvěřitelné 4 hodiny a 18 minut. Tento čas byl pokořen až po dlouhých sedmdesáti letech vlakem typu SC Pendolino, který tehdy zvládl více než 400 km dlouhou trasu za 3 hodiny a 47 minut.