Speciály TATRA – díl 2.: Vlajková loď pro Norsko

20.10.2014

V letních měsících letošního roku byl ve spolupráci Zákaznického centra a Technického úseku TATRA TRUCKS a.s. postaven speciál TATRA PHOENIX 8x8 pro norského zákazníka, který již několik vozidel standardního provedení úspěšně provozuje.

Speciál černé barvy vychází ze standardního provedení TATRA PHOENIX T158-8P5R46, tj. provedení pro celkovou hmotnost 50 tun s nápravami s redukcemi v kolech s rozvorem 2150 + 2560 + 1450 mm, a je vybaven motorem Paccar MX-13 o výkonu 375 kW/2500 Nm. Na rozdíl od sériového provedení je vozidlo osazeno sedmistupňovou automatickou převodovkou Allison s integrovaným retardérem. Na převodovku navazuje dvoustupňová přídavná převodovka TATRA se standardním převodováním pro převodovky Allison.

Pérování zadních náprav je v nejtěžším kombinovaném provedení (vzduchové vaky s listovými pery), tj. pro zatížení 2x16 tun. Nadprůměrné hodnoty nájezdového úhlu a světlé výšky jsou dány použitím kombinace pneumatik 16.00 R20 na předních řiditelných nápravách a 24 R21 na zadních nápravách v jednomontáži. Tyto pneumatiky jsou známy z dřívějších provedení vozidel SKT ve variantě „Máša". Průchodnost málo únosným terénem dále zvyšuje i dohušťování pneumatik z místa řidiče v tzv. dvouokruhovém provedení, které umožňuje nezávisle regulovat tlak v pneumatikách předních i zadních náprav.

Černý krasavec je dle norských zvyklostí vybaven spací kabinou s maximální možnou výbavou, zahrnující mimo obligátní prvky jako klimatizace, nezávislé topení atd. i přídavné světlomety nad a pod předním sklem, ochranné mřížky světel a „krovky" na zadní stěně kabiny. Vozidlo je rovněž připraveno pro montáž přední sněhové radlice, stejně jako standardní provedení vozidel TATAR PHOENIX určených pro zimní údržbu. Zjednodušeně lze konstatovat, že položky v kategorii „na přání" byly v tomto případě využity téměř beze zbytku.

Na vozidle je instalována jednostranná sklopná korba s hydraulicky ovládaným zadním čelem, kterou vyrobila firma VS-Mont a která se rovněž zasloužila o výstavní premiéru tohoto vozidla na nedávno skončené IAA v Hannoveru. V současnosti vozidlo absolvuje základní funkční testy a během několika týdnů bude expedováno k zákazníkovi.