Speciály TATRA – díl 3.: „Stonožka“ pro vrtaře

08.12.2014

V tomto díle našeho seriálu se vracíme na přelom léta a podzimu roku 2013, kdy vznikl další zajímavý speciál TATRA, tentokrát na bázi řady T 815-7. Toto speciální vozidlo vzniklo na základě požadavku italského výrobce vrtné soupravy.

Základním požadavkem byla nízká stavba vozidla a povinnost registrace celého kompletu do normálního provozu, byť s jistými výjimkami (zejména hmotnost a rozměry). Jako základ tedy byl zvolen podvozek řady T 815-7 s motorem TATRA v emisní specifikaci Euro 5. Vzhledem k nutnému plnění legislativních požadavků na zatížení jednotlivých náprav byla nakonec zvolena konfigurace 6-ti náprav, dle přání zákazníka ve verzi 12x8. Další podmínkou zákazníka pak byl průměr zatáčení celého vozidla omezený na 30 metrů.

Vozidlo je tedy poháněno standardním vzduchem chlazeným motorem TATRA T3D-928.31 Euro 5 o výkonu 325 kW. Rovněž převodovka je standardní 14ti stupňová TATRA v provedení s elektronickým řazením Norgren. Nápravy jsou v provedení s redukcemi v kolech. První dvě nápravy jsou samozřejmě řiditelné a jsou odpruženy (jak je u T 815-7 obvyklé) vzduchovými vaky. S ohledem na maximální jednoduchost a stálé zatížení vrtné nástavby bylo na 3., 4. 5. a 6. nápravě použito pérování pouze listovými pery, jejichž dimenze byla „naladěna“ dle hmotnosti nástavby a jejího podílu na jednotlivé nápravy. Poslední dvě nápravy pak jsou řiditelné, a to – dnes již pro speciály TATRA v podstatě standardním – systémem elektro-hydraulického řízení holandské firmy VSE. Na všech nápravách jsou obuty pneumatiky o rozměru 445/65 R22,5 v tzv. jednomontáži.

Jak lze vidět z fotografií podvozku, bylo při stavbě vozidla využito unikátní výhody tatrovácké koncepce, jež umožňuje stavbu tzv. „bezrámového“ podvozku s tím, že výrobce nástavby může svůj vlastní rám montovat přímo k podvozkovým příčníkům páteřové nosné roury. V této konfiguraci bylo vozidlo expedováno k italskému výrobci nástavby, který celou svou nástavbu (obsahující mj. i motor Caterpillar s převodovkou Allison pro pohon vrtné soupravy) v předem dohodnutých místech přišrouboval k podvozku a přední části rámu. Následně bylo vozidlo jako komplet přihlášeno k provozu ve Slovenské republice, kde je provozováno.

TATRA 815-7 v tomto zákaznickém provedení má rozvor 21 50 + 3 660 + 1 450 + 2 000 +1 650 mm a celkovou délku s nástavbou 17 650 mm. Šířka a výška vozidla je v mezích platné legislativy a činí 2 500 mm, resp. 3 980 mm. Hmotnost kompletního vozidla se všemi provozními náplněmi a řidičem pak činí 54 825 kg. Dodržen byl i požadavek na obrysový průměr zatáčení, který činí přesně 30 metrů, vnější stopový průměr zatáčení je pak 28 metrů.