TATRA na Queensland Mining & Engineering Exhibition

22.07.2014

Australský dealer vozidel značky TATRA Offroad Trucks Australia se tradičně prezentuje na jedné z největších těžařských výstav na světě. Představena jsou těžební vozidla TATRA PHOENIX 8x8 a T815-7, 8x8 s výtlačným systémem.

Výstava nesoucí název Queensland Mining & Engineering Exhibition se koná v Mackay, Queensland, v termínu 22. – 24. 7. 2014.

Tatrovky používané těžařskými a stavebními společnostmi v Austrálii jsou velmi oblíbené, jak pro svoji spolehlivost, tak pro své terénní schopnosti. Vozidlo TATRA PHOENIX 8x8 je vybaveno kapalinou chlazeným šestiválcem Paccar MX s automatickou převodovkou Allison a korbou VS-Mont o objemu 18m3. Kvůli plnění bezpečnostních předpisů je vozidlo vybaveno ochranným rámem splňujícím předpisy ROPS/FOPS.

Civilní verze „sedmičkové řady", známé především z vojenských nebo hasičských aplikací, v konfiguraci náprav 1 přední a 3 zadní, z toho poslední náprava řiditelná, mělo svoji premiéru na výstavě BAUMA 2013. Je vybaveno tatrováckým vzduchem chlazeným motorem o výkonu 325 kW a automatickou šestistupňovou převodovkou Allison a elektrickým retardérem Telma. Ochrana posádky dle předpisů ROPS/FOPS je v tomto případě integrována ve střeše kabiny. Nástavba – korba se výtlačným zařízením Fliegl bez nutnosti sklápění – může pohodlně a efektivně fungovat i v podzemních prostorách.

Oba exponáty slouží sice k převážení skrývky, kamení, písku či jiných materiálů. Tatrovky však fungují v Austrálii i jako servisní vozidla – kropičky, cisterny pro doplňování pohonných hmot a maziv, plošiny pro rozvoz náhradních dílů atd.