TATRA PHOENIX – premiéra na Dakaru na výbornou!

18.01.2016

Vynikajícím výsledkem na Rallye DAKAR 2016 přispěly posádky závodního týmu TATRA BUGGYRA RACING k oslavám 30 let techniky TATRA na nejtěžší dálkové rallye světa. Jaroslav Valtr se s Phoenixem umístil na 8. místě, Martin Kolomý s Fat Boyem na místě sedmnáctém.

U nového vozidla TATRA PHOENIX bylo cílem hlavně dojet. A také testovat a ladit vozidlo pro další ročník. Jarda Valtr, který přesedlal na Tatru z Liazky, však brzy po startu vycítil, že Phoenixovi může „povolit opratě“ a pustit se do souboje o nejvyšší místa. Po počátečním „ladění“ i porci smůly se s Phoenixem probojoval z 33. pozice nejdříve do druhé desítky, odkud pak několikrát zaútočil na etapovou „bednu“.

„Vrátil jsem se po roční pauze a hned je z toho životní výsledek. Měli jsme problémy hlavně na začátku soutěže a to nás stálo ještě lepší umístění. Soutěž byla fantastická. Několikrát jsme ukázali, že jak Fat Boy, tak nový Phoenix patří do absolutní špičky a naše vozy jsou připraveny bojovat o beduíny,“ uvedl Valtr. Jeho týmový kolega, Josef Kalina, který stál na startu vozidla TATRA s Karlem Lopraisem i před 30lety, k tomu po 13. etapě dodal: „Byla to ideální etapa pro našeho Phoenixe. Ten dnes taky pěkně letěl! Chybovali jsme však v navigaci, a to nás stálo drahocenný čas. Je z toho ale další umístění v první desítce a uhájení osmého místa absolutně, což je vynikající výsledek.“

Martin Kolomý si dělal ambice na nejvyšší místa a v průběhu celé soutěže to dokazoval fantastickou jízdou. Dokládá to i jeho vítězství ve 3. etapě. V sedmé etapě měl bohužel smůlu, když mu odskočený kámen na malou chvíli zablokoval řízení. Vůz v důsledku toho narazil do břehu řečiště a poměrně značně se poškodil. Mechanikům z TATRA BUGGYRA RACING, kteří disponovali novou servisní technikou značky TATRA, se přesto vše podařilo opravit. Martin pak ověřil robustnost a odolnost vozidla TATRA 815 Fat Boy, když se z hloubi startovního pole, kam se kvůli ztrátě nasbírané zdržením po havárii propadl, dokázal probojovat zpět do elitní desítky a opět se pustil do boje o etapovou „bednu“. Nakonec z toho však byla pouze čtvrtá místa.

„Letošní Dakar byl hodně náročný, protože jsme měli nehodu a technické problémy. Jedno auto dopadlo lépe, druhé hůře, ale já jsem nadšený. Jak moje, tak Jardova posádka je v cíli a zdravá. Je to maratonská soutěž a těžko se na ni připravuje. Etapy byly náročné – ale pěkné – a doufám, že se tady zase všichni za rok sejdeme a dojedeme si ještě pro lepší výsledek. Možná i pro nejvyšší umístění. I po dnešní etapě vím, že není lepší značka, se kterou bych měl startovat,“ chválil v cíli Tatru sedmnáctý Martin Kolomý.

Tatrovky dalšího českého týmu – Bonver Dakar Projectu – s mezinárodními posádkami si také nevedly špatně a v průběhu soutěže je spíše zdržovaly drobné nehody a defekty, než nějaký zásadnější technický problém. Vynikající výsledek zajel Artur Ardavichus z Kazachstánu, který skončil na celkovém 11. místě. Šéf týmu a pilot Tomáš Vrátný rallye dokončil na 16. místě a hendikepovaný Andořan Alberto Llovera pak na 35. místě. S tatrovkou upravenou na ruční řízení se Llovera zároveň stal prvním hendikepovaným řidičem kamionu, který závod dokončil. Obrovský dík proto patří jak jemu, tak i celému týmu Bonver Dakar Project za to, že mu umožnil tohoto výsledku dosáhnout, a naplnit tak i motto značky TATRA: „TATRA vás dostane dál!“

Naši zákazníci, obchodní partneři i fanoušci měli možnost v rámci tipovací soutěže tipovat umístění posádek závodního týmu TATRA BUGGYRA RACING. Celkem tipovalo 689 soutěžících. 63 z nich odhadlo, že posádka Valtr, Kalina Stross s Phoenixem skončí na 8. místě a 321 lidí odhadovalo ještě lepší výsledek. Umístění Martina Kolomého a bratrů Kiliánových v druhé desítce tipovalo pouze 19 tipujících, umístění na stupních vítězů pak 285 tipujících. Pouze 11 soutěžících odhadlo, že se posádka Phoenixe umístí v první desítce a posádka Fat Boye v druhé desítce. Protože se ale soutěžilo o nejlepší odhad umístění obou posádek, vybrali jsme ty soutěžící, kteří se svým tipem byli nejblíže k celkovému umístění Jardy Valtra a Martina Kolomého zároveň. Nejlepší tip z tohoto pohledu měli, a tedy pobyt na BUGGYRA Campu s jízdou v závodním speciálu získávají:

V kategorii „Fanoušek“:

Barbora Klejchová, Milan Jasoněk, Patrik Kligl, Daniel Radoš, Josef Kvěch, Veronika Havlínová, Miloslav Rula, Sebastian Nešpor, Pepa Dvořák, Lukaš Ruščak.

V kategorii „Obchodní partner“:

David Hodas, Daniel Šolc, Jiří Talpa, Matěj Smětal, Martin Grivalský, Jan Večerek, Ing.Tomáš Klouček, Vrbka Pavel, Petr Skriečka, David Migdal.

V kategorii „Majitel tatrovky“:

Lukáš Krenžolek, Lubomír Šíp, Aleš Krejčí, Michal Vystrčko, Marián Varga.