TATRA PHOENIX traktor 8x6 nosič výměnných nástaveb

31.10.2018

TATRA PHOENIX je skvělým příkladem využití vozidla s tatrováckou koncepcí v segmentu agro. Šasi 8x6 s řiditelnou první a poslední nápravou se vyznačuje velmi dobrými manévrovacími schopnostmi, výbornými jízdními vlastnostmi na silnici i mimo ni a oproti klasickým traktorům i příznivější ekonomikou provozu. Ta vychází z vyšší přepravní rychlosti (až 70 km/h) i nižších provozních nákladů vozidla.

Tento speciál, připravený v dílnách firmy PARMA servis s.r.o. v Českých Budějovicích, je osazen motorem Paccar MX 13 o výkonu 375 kW / 2500 Nm, mechanickou 16° převodovkou ZF s dvěma pomocnými pohony pro oživení hydraulických okruhů nástavby a výměnného systému. Nízký měrný tlak na půdu a dobrou trakci nabízí flotační pneumatiky o šířce 600 mm na obou zadních hnaných nápravách, řízená kola mají rozměr 445/65 R22,5.

Standardem je denní dvousedadlová kabina s klimatizací, pro komfort a bezpečí doplněna například zpětnou kamerou. Připojení přívěsu umožňuje traktorový závěs K80. Nástavby jsou k pomocnému rámu šasi upevněny pomocí twist lockových zámků, propojení hydraulických okruhů je pak řešeno rychlospojkami. Výměna nástaveb se provádí pomocí čtyř hydraulických válců, které nástavbu po odjištění zámků a odpojení hydrauliky a elektroinstalace přizvednou a umožní nasazení odstavných nohou. Celý proces netrvá obsluze déle než několik minut.

Vozidlo bylo dodáno s velkoobjemovou nástavbou Fliegl (provedení s výtlačným čelem) a cisternou
Agrostar o objemu 20 m3 s devítimetrovým aplikátorem. Není bez zajímavosti, že PARMA servis s.r.o. je jediným nástavbářem, autorizovaným k montáži nástaveb FLIEGL na podvozky TATRA. Umí jej dodat jako pevnou nástavbu, nebo jako v tomto případě v podobě výměnného systému.