TATRA PHOENIX v barvě khaki na veletrhu IDEB 2012

10.05.2012

Nová modelová řada těžkých nákladních vozidel se od letošního roku stává rozšířením nabídky kopřivnické společnosti TATRA, a. s. ve speciálním sektoru. Obranný či vojenský program tak dostává k dispozici vysoce moderní, konkurenceschopné a přitom významně efektivní řešení.

Modelová řada TATRA PHOENIX ve „vojenském provedení“ jako 6x6, valník, byla prezentována na mezinárodním obranném veletrhu IDEB 2012 v Bratislavě, na kterém se představily společnosti TATRA, a. s. a VÝVOJ Martin ve společné expozici.

Podvozek určený k dostavbě různými nástavbami s typovým označením T 158-8P5R33 391 6x6.2 v typické úpravě vnějším lakem khaki, představuje tzv. "commercial of-the-shelf – COTS" produkt. Jde o vozidla s minimálními úpravami oproti sériovému provedení, vhodná pro provoz v těžkém terénu. Obrovskou výhodou modelové řady TATRA PHOENIX je v tomto případě fakt, že primárně jde o těžká nákladní vozidla, jejichž opravdovou doménou je spolehlivá a efektivní jízda mimo zpevněné silnice.

Provoz bez jakýchkoliv omezení

Standardně jsou vozidla modelové řady TATRA PHOENIX, využívající tatrováckou koncepci s centrální nosnou rourou, osazena pneumatickým odpružením všech náprav. Jde o stejný systém, který je použit také u speciálů řady TATRA 815-7. Proto je zachován stejný jízdní komfort a jízdní vlastnosti jsou na velmi podobné úrovni.

Řadový, šestiválcový, kapalinou chlazený motor PACCAR MX emisní specifikace Euro V (na přání také ve specifikaci Euro III) odpovídá při maximálním výkonu 300 kW a točivém momentu 2000 Nm, nebo o výkonu 340 kW a točivém momentu 2300 Nm, nejpřísnějším legislativním požadavkům EU.

Nová, doplňková řada těžkých nákladních vozidel určených pro obranný a vojenský segment je především vhodná pro použití jako vozidla logistického zabezpečení.

Svoji premiéru na veletrhu IDEB 2012 měl také nový univerzální obrněný nosič ISO kontejnerů TATRAPAN 8x8, vyrobený specialistou na vojenská vozidla, společností VÝVOJ Martin, a.s. Toto vozidlo využívá k pohybu v těžkém terénu i po zpevněných komunikacích unikátní tatrovácké koncepce podvozku s nezávislým pérováním a vzduchovým odpružením všech náprav.

Nový model TATRA PHOENIX v provedení „COTS“ představí kopřivnická TATRA v červnu také na prestižní výstavě EUROSATORY 2012 v Paříži.