TATRA TRUCKS a THT Polička slavnostně předaly cisterny pořízené z Fondu zábrany škod

24.11.2016

Dne 23. listopadu 2016 v 11 hodin bylo slavnostně předáno 23 vozidel CAS 20 jednotlivým krajům Hasičského záchranného sboru České republiky.

Slavnostní  a symbolické předání se uskutečnilo  na Palackého náměstí v Poličce. Slavnostního aktu se zúčastnila náměstkyně ministra vnitra Mgr. Monika Pálková, generální ředitel HZS ČR genmjr. Drahoslav Ryba, MPA, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů Mgr. Jan Matouška, generální  ředitel společnosti TATRA TRUCKS a.s. Ing. Martin Bednarz, ředitel THT Polička, s.r.o. Ing. Stanislav Červený a další významní hosté.

Pro výrobu cisteren byl použit podvozek R55  (TERRN°1) z produkce naší automobilky. V tomto případě však s několika  výraznými inovacemi. Na obou nápravách byly poprvé použity kotoučové brzdy. Komfort pro řidiče zvyšuje automatická převodovka Allison s hydrodynamickým měničem, kterou jsme na tomto podvozku rovněž použili jako novinku. Řazení probíhá bez přerušení přenosu točivého momentu. Chlazení převodovky se nachází na pochozí plošině nástavby. Poslední velkou inovací bylo detailní propracování ochrany proti sálavému teplu dle požadavku zadavatele. Vozidlo je schopno brodění klidnou vodou až do hloubky 800 milimetrů, zároveň umožňuje zastavit v takto hluboké vodě na dobu minimálně 10 minut. V přední části vozu je na podélnících rámu v předním nárazníku uchycen elektrický lanový naviják s tažnou silou 50 kN v úhlu až 15°.

Nástavba automobilu je vyrobena z hliníkových profilů olepených hliníkovými plechy. Na každém boku je trojice schrán s příslušenstvím o hloubce 600 milimetrů. Kryty jsou hliníkovými roletkami. Nádrž na vodu má objem 4 000 litrů, na pěnidlo 240 litrů. Na pochozí plošině nástavby je vývod pro připojení odnímatelné lafetové proudnice o výkonu 2 000 litrů za minutu. Průtok lze nastavit v rozsahu 800 – 2 000 litrů minutově, účinný dostřik kompaktním proudem je 50 metrů. O osvětlení okolí vozu se starají LED světla na bocích nástavby, pro nasvětlení místa zásahu je v Tatře k dispozici teleskopický pneumaticky vysouvaný stožár se čtyřmi LED světlomety. V zadní části nástavby je uchycena couvací kamera, displej je umístěn nad sedadlem řidiče.

Klíče od takto vybavených vozidel si převzali ředitelé jednotlivých krajů HZS, ve kterých se vozidla budou používat. Tato zakázka byla výjimečná i tím, že šlo o první centrální zakázku z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.