TATRA TRUCKS na veletrhu IDEX 2015

22.02.2015

Společnost TATRA TRUCKS a.s., jako nový majitel kopřivnické automobilky, se poprvé účastní jedné z nejdůležitějších mezinárodních výstav obranných technologií – IDEX 2015 v Abu Dhabi, byť značka TATRA je na této výstavě přítomná od jejího prvního ročníku.

Obchodní vztahy se zákazníky ze zemí Blízkého východu jsou pro kopřivnickou automobilku velmi důležité a výstava IDEX je tradičním místem, kde jsou novinky prezentovány zákazníkům z nejrůznějších oborů v rámci obranných technologií.

TATRA TRUCKS přiváží na letošní IDEX exponáty, které po výstavě začnou sloužit jako předváděcí, zkušební a školící vozidla v Království Saúdské Arábie. Tato země patřila mezi stěžejní odběratele nákladních vozidel během roku 2014 s tím, že se jednalo převážně o vojenskou verzi modelové řady T810. Vozidla této řady se v roce 2014 také začala montovat z CKD sad přímo v Saudské Arábii.

Modelová řada TATRA PHOENIX, která byla představena veřejnosti v roce 2011, jako výsledek společného vývoje s automobilkou DAF TRUCKS, zažije svoji premiéru na tomto velmi důležitém veletrhu. TATRA představuje tuto modelovou řadu v podobě plněpohonného tahače návěsů či podvalníků. Základem vozidla je samozřejmě unikátní tatrovácký podvozek tvořený centrální nosnou rourou a výkyvnými polonápravami odpruženými vzduchem. Komfortní kabina je ve verzi „spací“, a to hned s dvěma lůžky, a dodává ji nizozemská automobilka DAF TRUCKS. Motor dodávaný toutéž automobilkou, PACCAR MMX, je kapalinou chlazený, řadový šestiválec se zdvihovým objemem 12,9 litrů, který disponuje čtyřmi výkonovými verzemi: 265, 300, 340 a 375 kW. V rámci hnacího traktu je doplněn manuální 16stupňovou převodovkou ZF s tím, že na vyžádání může být dodána i převodovka automatizovaná ZF As Tronic, nebo plně automatická převodovka Allison. Vozidlo je schopné zvládat jak vysoké teploty, tak i těžký terén v podobě jemného písku. Vozidlo je prezentováno jako standardizované vozidlo bez speciálních zákaznických úprav, tzv. „COTS“ (cost of the shelf), které pro zákazníka představuje určité cenové zvýhodnění proti vojenským speciálům.

Druhým exponátem je model TATRA 815-7, opět v konfigurací náprav 6x6, coby valník sloužící k převozu jednotek či nákladu. Tatrovácký podvozek v kombinaci s odpovídajícím motorem a převodovkou činí vozidlo velmi rychlým a obratným téměř v každém terénu. Vozidlo využívá motoru značky Cummins ISLe 375 o výkonu 276 kW a automatizovanou převodovku TATRA NORGREN. Kola jsou vybavena centrálním dohušťováním, které umožňuje pohyb vozidla i po průstřelu pneumatiky. Charakteristická kabina snižuje výšku vozidla na pouhých 2800 mm a lze ji velmi snadno a rychle pancéřovat, až do úrovně 3a/3b dle STANAG 4569.

Stánek společnosti TATRA TRUCKS se nachází na venkovní ploše s označením CP-420. Na stánku se můžete setkat také s dalšími českými a slovenskými společnostmi – Excalibur Army, KARBOX a MSM Martin.

EXCALIBUR ARMY je významným českým dodavatelem obranných technologií, munice a dalších bojových podpůrných systémů. Vyrábí obrněné vozidlo pěchoty ŠAKAL a také samohybnou houfnici DANA M1CZ, která pro svůj rychlý pohyb v terénu využívá tatrováckého podvozku.

Společnost KARBOX je českým výrobcem kontejnerových systémů a skříňových roztažitelných nástaveb. Toto systémové řešení se promítá např. do výroby kancelářských systémů, od nemocničních sestav až po servisní mobilní kontejnery.

MSM Martin je slovenská společnost zabývající se výrobou a opravami vojenské munice, zbraňových systémů a jiných zařízení.

Navštivte nás na veletrhu IDEX 2015 na venkovní ploše CP-420.