TATRA TRUCKS v roce 2016 vyrobila 1326 vozidel. Výroba meziročně vzrostla o 56 procent

04.01.2017

Automobilka TATRA TRUCKS v roce 2016 vyrobila celkem 1326 vozidel, všechna vyrobená vozidla jsou zároveň prodaná.

Poprvé od roku 2008 tak kopřivnická automobilka překročila symbolický výrobní milník 1000 vozidel a meziročně dokázala zvýšit výrobu o více než 50 procent. „Dokázali jsme zákazníkům z celého světa, že jsme schopni splnit jejich poptávku po unikátních tatrováckých vozidlech a podvozcích,“ uvádí generální ředitel podniku Martin Bednarz. Výroba v Tatře probíhala až do posledních pracovních dnů roku; poslední desítky vozidel se montovaly v týdnu mezi Vánoci a Silvestrem.

Výsledků automobilky za rok 2016 si váží i oba její vlastníci: Jaroslav Strnad a René Matera. Většinový akcionář TATRA TRUCKS Jaroslav Strnad uvádí: „Obrovský dík můj i Reného Matery patří nejen celému týmu vedení společnosti TATRA TRUCKS, ale zejména všem jejím zaměstnancům za veškeré jejich vynaložené úsilí, a to zejména v posledních týdnech a měsících.“

Výrobní i prodejní cíl TATRA TRUCKS pro rok 2017 je 1700 vozidel. Dlouhodobě považuje společnost za reálné dodávat na světový trh cca 2000 vozidel ročně v segmentu speciálních užitkových automobilů a podvozků pro různé nástavby, u kterých je požadavek na vysokou odolnost a průchodivost terénem.

Růstu výroby bude odpovídat i výrazný meziroční nárůst tržeb podniku. „Vzroste i EBITDA, která za rok 2016 bude atakovat hranici půl miliardy Kč,“ uvádí ekonomický ředitel Radek Strouhal.

Předseda představenstva Petr Rusek komentuje očekávání pro rok 2017: „Vzhledem k očekávanému vývoji evropské ekonomiky bude růst v roce 2017 daleko náročnější než v posledních dvou letech. Tatra k němu ale má díky specifickému produktu a vysoké diverzifikaci trhů dobré předpoklady.“