TATRA v hlavní roli – doplněné vydání

29.11.2016

Dvacátého pátého listopadu letošního roku vyšlo druhé doplněné vydání úspěšné knihy „TATRA v hlavní roli“. Další fotografie, množství doplněných informací a především rozšířená statistická data – to vše nalezne čtenář v knize s novým obalem.

První vydání knihy z letošního února mapující třicet let účasti vozidel TATRA v nejtěžších soutěžích světa se setkalo s velkým zájmem fanoušků a zákazníků kopřivnické automobilky. Během čtyř měsíců byla rozebrána téměř celá tisícovka výtisků.

Kniha vzbudila nejen zájem čtenářů o relativně mladou historii soutěžení s nákladními vozy TATRA, ale podnítila rovněž účastníky, pamětníky a zájemce o vývoj motorsportu v tomto zajímavém segmentu k širším aktivitám.

Spoluautoři Milan Olšanský a Radomír Smolka vyjádřili v závěru knihy naději, že s pomocí čtenářů se snad podaří postupně zaplnit alespoň některá bílá místa, například v jednotlivých statistických tabulkách. Reakce okolí však předčila veškerá jejich očekávání.

„Našly se další zajímavé fotografie. Podařilo se upřesnit některé informace a především byla nalezena doplňková statistická data. Především se však podařilo sestavit zcela unikátní tabulku: „Přehled soutěžních a doprovodných vozidel TATRA v letech 1985 – 2000“. Nově kniha uvádí typové označení vozidla, výrobní číslo (VIN kód), datum výroby, typ motoru, výrobní číslo motoru a státní poznávací značku. Mohu říci, že se podařilo vypátrat a publikovat informace, které doposud nikdy a nikde nebyly v takové šíři a komplexnosti uveřejněny,“ říká Ing. Radomír Smolka, člen představenstva a technický ředitel společnosti TATRA TRUCKS a.s. a spoluautor knihy.

„Každý, kdo se jen trochu přiblíží popisování historických skutečností, ví, jak složitá je to činnost. Zvláště když jde o historii stále živou. O příběh, který pokračuje. Radek vyvinul obrovské úsilí, aby dokázal téměř nemožné  – dohledat informace, které již v době svého vzniku měly mnohdy „speciální“ zacházení,“ doplňuje Ing. Milan Olšanský.

Historie jednotlivých vozidel, o nichž kniha pojednává, je v celé řadě případů ještě košatější a složitější než si dokáže běžný čtenář představit. Mnohá z nich jsou stále využívána. Plní svoji funkci, jedou zkrátka dál.

Je jen příznačné, že se kniha „TATRA v hlavní roli“ stala doslova odrazovým můstkem pro objevení a záchranu jednoho z prvních tatrováckých soutěžních speciálů T 815 6x6 VE „Ostrý-II“. Na základě informací získaných při práci na prvním vydání knihy Radomír Smolka vůz objevil ve Francii a poté získal do sbírek společnosti TATRA TRUCKS a.s.

„Vůz „Ostrý-II“ z Dakaru 1986 posádky Zdeněk Kahánek, Josef Kalina a  Miroslav Gumulec v současnosti prochází rekonstrukcí v dílnách naší společnosti a bude jedním ze zlatých hřebů nově vznikající sbírky nákladních vozidel TATRA,“ říká Ing. Radomír Smolka.

Druhé, doplněné, vydání knihy „TATRA v hlavní roli“ je k dispozici přímo v recepci společnosti TATRA TRUCKS a.s. v Kopřivnici a v elektronickém obchodě TATRA T-SHOP.