Tomeček chce do cíle Africa Eco Race dojet s radostí

15.12.2016

Po sedmé v řadě se Tomáš Tomeček postaví se svou Tatrou na start dálkového závodu navazujícího na ducha původní Rallye Dakar, Africa Eco Race. Trojnásobný vítěz závodu vyráží na africký kontinent s cílem navázat na předchozí úspěchy. V minulém ročníku skončil na druhém místě, v tom nadcházejícím ale pomýšlí na nejvyšší příčku.

Africká rallye startuje na Silvestra v Monaku a končí po dojezdu poslední etapy 14. ledna u Růžového jezera poblíž Dakaru.

„Na dobré umístění může pomýšlet jen ten, kdo dojede až do cíle u Růžového jezera. My tam chceme dojet s radostí,“ říká šestačtyřicetiletý matador dakarských soutěží Tomáš Tomeček, který začínal už v roce 1995 jako navigátor Karla Lopraise při vítězství na klasické Rallye Dakar. Poté se na vytrvalostní soutěži objevil za volantem a absolvoval jedenáct ročníků. Od roku 2011 jezdí Africa Eco Race.

Stoprocentní Tatra

Tomáš Tomeček tradičně usedne do své speciální soutěžní Tatry T815, které je věrný už mnoho let. Jejím srdcem je tatrovácký vzduchem chlazený dvanáctiválec opatřený dvěma turbodmychadly, který disponuje silou kolem 700 koní. Jde o klasickou tatru s minimem elektroniky, v podstatě všechny komponenty mají tatrovácký původ, na což je Tomáš Tomeček náležitě hrdý. Díky jednoduchosti a robustnosti je Tomečkova Tatra ideálním nářadím do náročného afrického terénu a má dost síly a rychlosti, aby mohla porážet ty nejlepší včetně favorizovaných kamazů. A to navzdory tomu, že Rusové jezdí na Africa Eco Race s profitýmem.

Podobně jako minulý rok usedne do tatry vedle Tomáše Tomečka zkušený navigátor Ladislav Lála. „S Tomášem nám to ve všech ohledech funguje skvěle a už teď se těším na jedinečnou atmosféru v kabině,“ říká Lála.  V minulém ročníku potkalo posádku Tomeček – Lála mnoho defektů, tomu chtějí letos předejít, v každé etapě proto povezou například hned tři náhradní pneumatiky.

Z Monaka do Dakaru

Tým Promet/Czechoslovak Group Tomáše Tomečka se ke konci roku přesunuje do atraktivního Monaka, kde organizátoři soutěže naplánovali už podruhé slavnostní start. Odstartováno bude 31. prosince a cíl je po dvanácti etapách 14. ledna u Růžového jezera poblíž senegalského Dakaru.

V kategorii kamionů budou Tomečkovými největšími konkurenty už zmiňované tovární kamazy. Pilotovat je budou vítěz Rallye Dakar 2014 Andrej Karginov a Sergej Kuprijanov, který se posadí za volant hybridní verze. Tomečka také vyzve stále rychlejší portugalská amazonka Elisabete Jacinto za volantem zcela přepracovaného MANu, nebo Miklos Kovacs s novou scanií.

Tým Tomáše Tomečka, jedním z jehož hlavních partnerů je strojírenský holding Czechoslovak Group, vyráží na Africa Eco Race nejen se závodní a asistenční tatrou, ale také s pořadatelskými kamiony Tatra „Balai“ s osvědčenými mezinárodními posádkami. Tým Tomáše Tomečka už tradičně poskytuje pořadatelům podporu s vozy Tatra T815 6x6 upravenými do podoby terénních odtahovek. Tyto sběrné vozy uzavírají závod a doslova dnem i nocí poskytují pomoc závodníkům v nouzi.