Vyznamenání pro Martina Kolomého

18.05.2018

Speciálně za Martinem Kolomým a na návštěvu společnosti TATRA TRUCKS a.s. dorazili do Kopřivnice šéf týmu Kamaz Master, sedminásobný vítěz rallye Dakar Vladimír Čagin a letošní dakarský šampion Eduard Nikolajev.

Vladimír Čagin a Eduard Nikolajev neváhali absolvovat poměrně dlouhou cestu, aby složili hold Martinu Kolomému a znače TATRA! „Musel jsem přemýšlet o tom, co je tím pravým důvodem tak narychlo ohlášené návštěvy. Blíží se další ročník Silk Way Rallye, které Vladimír Čagin šéfuje, pomaličku se již také zbrojí na rallye Dakar 2019, ve vzduchu jsou pořád ještě různá témata související s úpravou technických reglementů Dakaru a další. To vše se mi samozřejmě honilo hlavou," říká Ing. Radomír Smolka, místopředseda představenstva a technický ředitel naší společnosti. „Až, když jsem viděl rozjařené tváře obou chlapíků a padla jejich první slova, pochopil jsem, že přijeli především a vlastně jedině, poděkovat Martinu Kolomému za pomoc na posledním ročníku Dakaru," naznačuje vřelou atmosféru setkání Ing. Smolka.

Na pomoc se nezapomíná

V páté etapě letošní rallye Dakar postavila na kola posádka Martina Kolomého se speciálem TATRA PHOENIX G3 svého konkurenta a jednoho z lídrů Kamaz Master týmu Eduarda Nikolajeva. Nehledě na možné obtíže, nehledě na možnou časovou ztrátu, jakmile Martin Kolomý viděl, že je soupeř v nesnázích, neváhal ani minutu...

„Martine, řekni mi, proč jsi stavěl na kola zrovna Eduarda? Proč náš Kamaz, vždyť to byla tvoje největší konkurence, bojovali jsme o přední příčky a to nejen v jednotlivých etapách," ptal se na oko vážně Matina, legendární Vladimír Čagin a v očích měl onu nesdělitelnou, dakarskou radost. „A proč ne," zazněla jednoduchá, ale všeříkající odpověď našeho nejlepšího českého dakarského jezdce. Ve zdánlivě lakonickém sdělení je skryto všechno – Martin by se totiž takto zachoval v každém případě. Pomoci soupeři v nouzi – to je něco, co si zaslouží ocenění. A to již také Vladimír Čagin vyňal modrou sametovou etuji v níž byl uschována medaile „Za zásluhy o tým" (медайль за заслуги перед камандой) Kamaz Master a Martina Kolomého slavnostně dekoroval.

Čest a sláva Martinovi a Tatře

„Při loňském ročníku Silk Way Rallye, jsem sledoval Martinovu jízdu z vrtulníku. Několik kilometrů jsme nemohli odtrhnout oči od toho, jak to s Tatrou fantasticky umí. Už jsme potřebovali letět i jinam, ale ten pohled byl nezapomenutelný," vysekl poklonu Vladimír Čagin našemu jezdci.

„Je to pro nás čest, když mají ti nejlepší respekt a úctu k našemu jezdci a našim vozidlům TATRA. Je to ocenění našich výrobků, myšlenek generací konstruktérů a fortelu našich dělníků na mezinárodní úrovni a v doslova v přímém přenosu," zhodnotil vzácnou návštěvu předseda představenstva společnosti TATRA TRUCKS pan Ing. Petr Rusek, který osobně představitele týmu Kamaz Master v Kopřivnici přivítal.

V továrně i na polygonu

Druhá část programu návštěvy Vladimíra Čagina a Eduarda Nikolajeva zavedla milé hosty do provozů naší automobilky a k prohlídce Technického muzea Tatra. Nesmělo chybět ani setkání s našimi jezdci, specialisty, druhdy členy továrního soutěžního týmu a s pečlivě rekonstruovaným speciálem TATRA 815 6x6 VE „Ostrý-II" na továrním polygonu.

Hosté absolvovali v kabině speciálu z roku 1986 několik rychlých kol po zkušebních drahách a poté zhlédli výstavu vozidel našich jednotlivých modelových řad. Přesto, že časový plán byl příznačně napnutý, setkání s Radkem Stachurou, Martinem Kahánkem, Petrem Gilarem, Petrem Hamerlou a Ing. Josefem „Pepou" Kalinou vyvolalo celou řadu vzpomínek vážících se k prožitým historkám na rallye Dakar.

Děkujeme za návštěvu. To se opravdu nestává často, aby s gratulací a poděkováním vážili soupeři cestu několik tisíc kilometrů. Všechna čest!