Zástupci naší společnosti převzali ocenění Red Dot Winner 2024 za design nové generace řady Tatra Force

03.07.2024

Již v dubnu tohoto roku bylo oznámeno, že kopřivnická automobilka Tatra Trucks získala ocenění Red Dot v kategorii Product Design, a to hned dvakrát. Oceněním patřícím k mezinárodně nejprestižnějším v oblasti designu byly dekorovány vozy Tatra Force nejnovější 3. generace. Minulý týden zástupci automobilky a tvůrci zmiňovaných vozů převzali toho významné ocenění během slavnostního aktu přímo v Německu.

V pondělí 24. června 2024 tento pro Tatru významný milník zaznamenal další dějství. V německém Essenu totiž proběhl slavnostní galavečer Red Dot 2024, a to za účasti průmyslových designérů ze čtyřiceti zemí světa, včetně Japonska, Austrálie, Jižní Koreje nebo USA. Během něj byli dekorováni držitelé hrdého titulu Red Dot Winner pro rok 2024, kteří byli vybráni porotou čítající 39 světově uznávaných odborníků, a to z několika stovek soutěžních návrhů v mnoha oborech – od nábytku, elektroniky, ručního nářadí až po automobily a stavební či zemědělské stroje.

Tatra Trucks obdržela toto ocenění za dva své produkty – novou generaci Tatra Force v provedení pro hasiče a také za vývojovou linii této řady označovanou jako e-Drive konkrétně v provedení s elektrickým trakčním motorem a vodíkovými palivovými články. „Měl jsem tu čest zastupovat naši automobilku na této pro nás historické události, a to ve společnosti autora designu našich vozů Lukáše Tanečka a rovněž Jaroslava Malého z firmy AV R&D, s níž jsme spolupracovali na konstrukčním řešení kabin a jejich periferií," řekl Radomír Smolka, člen představenstva Tatra Trucks zodpovědný za výzkum a vývoj, a dodal: „Musím zdůraznit, že je to pro nás velký úspěch, protože ocenění Red Dot, označované také jako Oscar pro designéry, se uděluje každoročně již od roku 1955, je to tedy prestižní záležitost a Tatra jej letos získala vůbec poprvé ve své historii."

Není bez zajímavosti, že zatímco ostatní automobilní technika jako např. roadster Ferrari, prototyp sportovního vozu Cupra, elektrický Peugeot 3008, koncept MG nebo Kia EV9 byly umístěny v jedné z hal naproti Muzeu Red Dot, tak nová Tatra Force 3. generace v provedení 6x6 stála hned u hlavního vchodu muzea. A právě tam se konal slavnostní večer, tatrovka tak byla po celou dobu v centru pozornosti všech účastníků prestižní a nádherné akce.