TATRA TRUCKS gratuluje cestovateli Miroslavu Zikmundovi ke 100. narozeninám

14.02.2019

Ve čtvrtek 14. února 2019 slaví Miroslav Zikmund, slavný cestovatel spojený se značkou TATRA, 100. narozeniny. Kopřivnická automobilka TATRA TRUCKS při této příležitosti Miroslavu Zikmundovi děkuje za celosvětovou propagaci značky TATRA a přeje všechno nejlepší k životnímu jubileu.

Miroslav Zikmund se narodil 14. února 1919 v Plzni. V té době kopřivnická automobilka začala používat svou světoznámou značku a slavná koncepce podvozku s centrální nosnou rourou, kterou společnost TATRA TRUCKS používá dodnes, se rodila v hlavě konstruktéra Hanse Ledwinky.

Ve třicátých letech začala TATRA jako první na světě sériově vyrábět a prodávat osobní vozy s aerodynamickými karosériemi. Jednalo se o slavné modely T 77, T 87 a T 97. A právě s automobilem Tatra T 87 se v roce 1947 vydal na první velkou cestu Miroslav Zikmund se svým kamarádem Jiřím Hanzelkou. Jejich trasa vedla do Afriky, kde jako první překonali s tatrovkou se vzduchem přímo chlazeným motorem Núbijskou poušť. Po příjezdu do Kapského města přepluli do Argentiny a vydali se na cestu po Jižní Americe. Za tři a půl roku projeli ve voze TATRA T 87 celkem 44 zemí a urazili 61 700 kilometrů.

Další cestu po Asii a Oceánii podnikli Miroslav Zikmund s Jiřím Hanzelkou ve speciálních vozech TATRA T 805 v letech 1959 až 1964. I na této cestě si připsali další prvenství, když například jako první na světě přejeli automobilem Sovětský svaz z východu na západ. V roce 1968 výpravy v tatrovkách do zahraničí skončily a další cesty mohl Miroslav Zikmund uskutečnit až po pádu komunistického režimu v roce 1989. Navštívil Japonsko, Austrálii, Nový Zéland, ale i Sibiř nebo Srí Lanku.

„Miroslavu Zikmundovi bychom chtěli za celou společnost TATRA TRUCKS poděkovat a poblahopřát k významnému jubileu. Jsme vděčni, že si pro své cesty vybral právě automobily značky TATRA a tím je proslavil po celém světě," říká Andrej Čírtek, tiskový mluvčí společnosti TATRA TRUCKS.

Za své dílo obdrželi cestovatelé Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka Cenu E. E. Kische a také českou Medaili Za zásluhy. Později byl Miroslavu Zikmundovi udělen také čestný doktorát Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a Řád Tomáše Garrigua Masaryka. V automobilu TATRA T 87 oba cestovatelé dohromady strávili 10 let a navštívili 112 zemí světa.

O TATRA TRUCKS a.s.

Akciová společnost TATRA TRUCKS převzala v roce 2013 světoznámou kopřivnickou automobilku, která po změně vlastnické struktury prošla úspěšnou restrukturalizací. Kromě standardizovaných modelových řad vyrábí i speciální nákladní vozidla na míru požadavkům zákazníka. Osmdesát procent produkce automobilky je určeno k exportu. Automobilka TATRA TRUCKS zaměstnává více než 1000 lidí a dalších více než 600 pracuje v dceřiném podniku TATRA METALURGIE zaměřeném zejména na slévárenství a kovárenství.

Tiskový servis TATRA TRUCKS a.s.

Andrej Čírtek
Tiskový mluvčí TATRA TRUCKS a.s.

TATRA TRUCKS a.s.
Areál Tatry 1450/1, 742 21 Kopřivnice, Česká republika
mob.: +602 494 208, tel.: +420 225 113 361
e-mail:
andrej.cirtek@tatra.cz