TATRA TRUCKS vyrábí bez omezení, zavedla preventivní opatření na ochranu zdraví zaměstnanců

20.03.2020

Společnost TATRA TRUCKS vyrábí a zatím neplánuje omezení produkce. Vedle běžné činnosti věnuje nejstarší český výrobce automobilů mimořádné úsilí ochraně zaměstnanců před šířením nákazy způsobené koronavirem. Většina zaměstnanců mimo výrobu pracuje z domova, jsou zakázány větší schůze či exkurze. Personál firmy svépomocně vyrábí roušky a podnik si také vyrábí dezinfekci z vlastních zdrojů.

 

„Výroba v Tatře je kapacitně vytížena na maximum, jedeme na plno. O omezení výroby, zkracování pracovní doby či úpravě směn zatím neuvažujeme. Zatím nemáme žádné indikace, že by zákazníci omezovali či rušili projekty, ale je ještě příliš brzy na hodnocení dopadů," uvedl generální ředitel Pavel Lazar. Podle něj ale někteří subdodavatelé oznámili možnost zpoždění dodacích lhůt.

V areálu TATRA TRUCKS jsou zavedena přísná hygienická opatření, od 19. 3. se zavádí plošné nošení roušek, u technickohospodářských pracovníků se v maximální míře využívá home office. Firma také omezila sdružování – porad se může účastnit maximálně 6 osob, platí zákaz exkurzí či externích návštěv. Firma také stáhla své zaměstnance ze zahraničí. Navíc všichni ti, kteří se v poslední době vrátili ze zahraničních služebních cest, mají povinnost kontaktovat své lékaře a pokud by jim byla nařízena karanténa, dodržet ji.

Přísná opatření platí také při vjezdu dodavatelů a odběratelů do areálu TATRA TRUCKS. Řidiči vozidel musejí nosit roušku a ochranné rukavice, a kromě nutných činností při nakládce a vykládání vozidel či dalších nezbytných aktivit se musejí zdržovat v kabině vozidla a na minimum omezit kontakt se zaměstnanci TATRA TRUCKS.

Podle personální ředitelky Natálie Linhartové společnost podobně jako ostatní čelí nedostatku roušek a dalších ochranných prostředků: „Situaci řešíme svépomocí a díky nasazení zaměstnanců ji zvládáme. Ve shánění ochranných prostředků pomohla i naše partnerská společnost CSG, která roušky distribuuje do podniků skupiny." Personální ředitelka také informovala, že v areálu TATRA TRUCKS jsou rozmístěny antibakteriální prostředky, ve výrobních areálech i kancelářských budovách je posílen úklid a jsou dezinfikovány prostory.

Zvláštní opatření se týkají závodního stravování. Přísná hygienická opatření včetně povinnosti nosit rukavice a roušky a pravidelně si měřit teplotu mají zaměstnanci odboru stravování. Firma také uzavřela kantýny a nechala v provozu hlavní jídelnu, ve které se zaměstnanci stravují na směny a v dostatečných vzdálenostech jeden od druhého.

Omezení se dotkla i náboru zaměstnanců. „S žadateli vedeme komunikaci přes aplikaci Skype nebo telefonicky," doplnila Natálie Linhartová.