Kopřivnickou Tatru navštívila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová

26.06.2017

V pátek 23. června 2017 zavítala ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová do automobilky TATRA TRUCKS u příležitosti schválení dotací na výstavbu projektu Muzeum automobilů Tatra. Karla Šlechtová si v areálu Tatry prohlédla historický objekt bývalé slévárny, ve kterém bude v roce 2020 nové muzeum umístěno.

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová navštívila společnost TATRA TRUCKS v doprovodu hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka. Setkala se s generálním ředitelem automobilky Radkem Strouhalem, jenž hosty provedl areálem budov bývalé slévárny, ve kterých bude zřízeno plánované nové muzeum. „Kopřivnice se stane vyhledávaným turistickým cílem. Bude jediným městem v republice, kde budou provozována hned dvě velká automobilová muzea. Jsem ráda, že ministerstvo pro místní rozvoj pod mým vedením mohlo přispět k tomu, aby se tento výjimečný projekt realizoval,“ řekla k projektu ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Po prohlídce areálu bývalé slévárny a několika budoucích exponátů muzea Radek Strouhal ministryni Šlechtové a hejtmanu Vondrákovi představil při prezentaci na tatrováckém polygonu zamýšlenou podobu muzea i plán rekonstrukce historického motorového vlaku Slovenská strela.

Projekt výstavby nového muzea byl zahájen v loňském roce žádostí o dotaci, která je momentálně již schválená. Nové muzeum vznikne jako pobočka Muzea Novojičínska a bude ho provozovat Moravskoslezský kraj. Tomu automobilka pro daný účel darovala pozemek s halou bývalé slévárny, navíc také umožní využití přilehlých ploch. Předpokládané náklady na výstavbu muzea jsou vyčísleny na 123 mil. Kč, přičemž 85 procent bude financováno z evropských dotací.

„Velice rád bych poděkoval Ministerstvu pro místní rozvoj, paní ministryni Šlechtové i Moravskoslezskému kraji za spolupráci na projektu nového muzea. Za Tatru se zavazuji, že splní cíl projektu, podpořit turistický ruch v Moravskoslezském kraji a vytvořit jedinečné muzeum nejstaršího výrobce vozidel na světě,“ řekl Radek Strouhal, generální ředitel společnosti TATRA TRUCKS.

Při sestavování expozice nového muzea TATRA TRUCKS počítá s těsnou spoluprací a koordinací se stávajícím Technickým muzeem Tatra. „Nové muzeum se bude oproti tomu stávajícímu více zaměřovat na užitkové automobily a bude tak mít větší vazbu i na současnou produkci automobilky,“ dodává k součinnosti nového muzea a stávajícího Technického muzea Radek Strouhal.

Vedle projektu nového muzea má TATRA TRUCKS zažádáno o dotaci na projekt rekonstrukce motorového vlaku Slovenská strela, který je momentálně ve fázi posuzování. Rozhodnutí o podpoře automobilka očekává do října letošního roku. Projekt zahrnuje revitalizaci motorového vozu Slovenské strely jako národní kulturní památky a výstavbu depozitáře pro tento vůz, který bude umístěn před budovou nového muzea. Posláním obou projektů je prohloubení péče o technické památky spjaté s automobilkou TATRA TRUCKS a zajištění jejich zachování budoucím generacím.