Kopřivnickou Tatru navštívili představitelé Výboru stálých zástupců členských států v Radě Evropské unie

12.07.2022

V pátek 8. července v Tatře přivítali důležitou návštěvu, členy Coreper neboli Výboru stálých zástupců členských států v Radě Evropské unie. Tito vyslanci států Evropské unie strávili v minulém týdnu tři dny v Moravskoslezském kraji a v rámci návštěvy našeho regionu navštívili i kopřivnickou automobilku.

Členové Coreper do Kopřivnice dorazili v deset hodin dopoledne z Ostravy a čekal na ně bohatý program. Přivítal je generální ředitel Pavel Lazar a ředitel marketingu Kamil Košťál, který návštěvníkům během úvodní prezentace přiblížil historii i současnost firmy Tatra Trucks. Poté se hosté podívali do haly finální montáže nákladních automobilů Tatra a seznámili se se současnou produkcí naší automobilky. V rámci programu hosté navštívili rovněž Muzeu nákladních automobilů Tatra, kterým je provedl generální ředitel Pavel Lazar. Měli tak možnost seznámit se s bohatou historií Tatry a prohlédnout si unikátní exponáty, které už několik měsíců může obdivovat i široká veřejnost.

Dále měli hosté možnost vyzkoušet si na vlastní kůži jízdu různými vozy Tatra přímo na testovacím polygonu. K dispozici jim byly civilní i vojenské nákladní tatrovky různých modelových řad, dále je profesionální jezdci týmu Tatra Buggyra Racing svezli závodními speciály Tatra Phoenix určenými pro Rallye Dakar. Svezli se dokonce i historickými skvosty v podobě vozů Tatra T 87. Na statické ukázce si mohly prohlédnout různá provedení vozů Tatra, včetně nejdelšího kdy vyrobeného automobilu v Kopřivnici – Tatry Force určené pro provoz v hutním podniku Liberty Ostrava.

Členové Coreper při každém zahájeni předsednictví navštěvují určité regiony v zemi, která EU aktuálně předsedá, a seznamují se s nimi. Jejich návštěva Moravskoslezského kraje a Tatry tak souvisela se zahájením českého předsednictví. Coreper je hlavním přípravným orgánem Rady Evropské unie.

Coreper posuzuje všechny body (s určitými výjimkami), které mají být zařazeny na pořad jednání Rady EU. Coreper ovšem není rozhodovacím orgánem EU, nicméně jeho členové mají při jednáních EU silné slovo a vliv na schvalování finančních prostředků v rámci různých projektů nebo například v rámci Fondu spravedlivé transformace. K tomu potřebují informace a znalosti o situaci v různých regionech zemí Evropské unie, čemuž zmiňované návštěvy slouží především.