Novinka společnosti TATRA TRUCKS na výstavě Země živitelka 2013

29.08.2013

Společnost TATRA TRUCKS a.s. ve spolupráci se svým dealerem společností PARMA servis s.r.o. vystavuje na výstavě Země živitelka 2013, která se koná v Českých Budějovicích od 29. srpna do 3. září 2013, svůj nejnovější počin – tahač zemědělských návěsů TATRA PHOENIX 6x6.

Kopřivnická automobilka vyvinula tento vůz ve spolupráci s Rolnickou společností Lesonice a.s. v rámci zákaznického projektu.  Tři prototypy s jedinečným podvozkem tatrovácké koncepce byly homologovány pro provoz na pozemních komunikacích jako traktory na základě „individuálního řízení“ a jsou Rolnickou společností Lesonice testovány v běžném provozu.

Výborná průchodnost vozidel TATRA terénem předurčuje jejich nasazení v těch nejtěžších podmínkách. Zemědělství, ve kterém se již tatrovky jako nosiče nástaveb (rozmetadla na hnůj, cisterny na kejdu, velkokapacitní korby atd.) osvědčily a řadu let používají, do této kategorie bezesporu patří.

Centrální nosná roura chránící všechny součásti hnacího traktu spolu s nezávisle vzduchově odpruženými výkyvnými polonápravami, které z tatrovek dělají v těžkém terénu šampióna, zaručují kvalitní a komfortní jízdu nejen pro řidiče; šetrně a spolehlivě nesou rovněž nástavby i přepravovaný náklad. Zemědělský tahač TATRA PHOENIX 6x6 je efektivní tam, kde je nutno přepravit zemědělské produkty rychle, a to i po silnici na delší vzdálenosti, kde je provoz silnějších traktorů z ekonomického hlediska nákladný.

K nižším provozním nákladům zemědělského tahače TATRA PHOENIX 6x6 v terénu i na silnici či zpevněných komunikacích významně přispívá i úsporný, avšak výkonný kapalinou chlazený šestiválcový motor PACCAR MX emisní třídy EURO V o objemu 12,9 l, který je dodáván ve třech výkonových variantách - 265 kW, 300 kW a 340 kW v kombinaci s manuální 16stupňovou převodovkou ZF, automatizovanou 16stupňovou převodovkou ZF AS-Tronic, popř. 6stupňovou automatickou převodovkou značky Allison. Všechny nabízené varianty převodovek lze na přání vybavit integrovaným retardérem.

Vystavený tahač TATRA PHOENIX 6x6 má dvoustupňovou přídavnou převodovku TATRA 2.30 TRK řaditelnou za klidu, díky níž se zlepšuje ekonomika přepravy na silnici. Rozvor mezi přední a první zadní nápravou činí 3 060 mm, mezi první a druhou zadní 1 450 mm. Na délku (po zadní světla) vozidlo měří 6 965 mm a výška po střechu kabiny je 3 250 mm.

V terénu dosahuje tento speciální „traktor“ ve srovnání s vozidly s tuhými nápravami vyšší rychlosti, která znamená vyšší počet přeprav a potažmo i vyšší výdělek. Rozložení zatížení váhy návěsu na zadní nápravy vozidla s konfigurací 6x6 oproti 4x4 umožňuje vyšší nosnost návěsu, a tím dále zvyšuje produktivitu přepravy. Třetí řiditelná náprava (na přání zákazníka) navíc zmenšuje vnější poloměr otáčení, který v kombinaci s návěsem s řiditelnými nápravami výrazně zlepšuje manévrovatelnost s vozidlem a zamezí jeho nežádoucímu smykování, které opotřebovává pneumatiky a udusává půdu na poli.

Vozidlo má čtyři na sobě nezávislé oddělené brzdové systémy: provozní, nouzový, parkovací a motorový. Na přání zákazníka lze vozidlo dovybavit kompresní brzdou MX Engine Brake. Pohodlnou krátkou trambusovou dvoumístnou kabinu s nezávislým topením lze dovybavit na přání zákazníka ochranou ROPS/FOPS (bezpečnost kabiny při převrácení).

V neposlední řadě je vystavený tříosý tahač zemědělských návěsů kopřivnické automobilky TATRA TRUCKS osazen výškově nastavitelným zadním traktorovým závěsem a dvoupalcovou točnicí. Přední část vozidla je přizpůsobena pro montáž předního neseného nářadí. Na přání může být vozidlo dovybaveno kompletní hydraulikou s výstupy v přední i zadní části. Zemědělský tahač TATRA PHOENIX 6x6 je rovněž vybaven širokými nízkotlakými traktorovými pneumatikami 500/60 R22,5 na předních nápravách a 600/50 R22,5 na zadních, které jsou šetrné k tomu nejcennějšímu, co zemědělcům dává obživu – k půdě.

Směr, kterým se kopřivnická automobilka vydala po změně majitelů, je zajímavým náznakem dalšího vývoje a snahy dobýt si na trhu nákladních a speciálních vozidel zpět své místo. Je to dobrá zpráva pro všechny řidiče i majitele firem, že sklápěčky, lesovozy, bagry, jeřáby, domíchávače a mnohé další typy vozidel značky TATRA, jim pomohou zlepšit podmínky při jejich práci a díky jejich úspornějšímu provozu i hospodářský výsledek.

Soubory ke stažení