Projekt „Navrhni svoji Tatru a staň se Tatrovákem“ bude brzy znát své vítěze

26.04.2016

Kopřivnická automobilka TATRA TRUCKS vyhlásila na konci minulého roku projekt „Navrhni svoji Tatru a staň se Tatrovákem“, který nyní spěje do svého finále. Již zanedlouho budeme znát vítěze, které vybere odborná porota.

S koncem března uplynul termín, do kterého mohli účastníci projektu zasílat své návrhy a soutěžní projekty. Jejich úkolem bylo navrhnout podle svých představ budoucí výrobek společnosti TATRA TRUCKS v kategorii těžkých či středně těžkých nákladních automobilů, který by se mohl na trhu uplatnit po roce 2020. První kolo je v tuto chvíli za námi a během dubna porota vybere nejlepší návrhy, jejichž autoři se stanou finalisty projektu „Navrhni svoji Tatru a staň se Tatrovákem“.

Finalisté pak v květnu osobně představí svá díla a vize přímo v Kopřivnici odborné porotě, která vybere vítěze. Krátce nato bude následovat slavností vyhlášení vítězů, kteří si odnesou nejen věcné ceny či stipendia, ale získají také možnost praxe ve společnosti TATRA TRUCKS, případně nabídku zaměstnání pro absolventy.

Projekt „Navrhni svoji Tatru a staň se Tatrovákem“ společnost TATRA TRUCKS představila a zahájila v prosinci minulého roku. Je určen nejen pro studenty středních a vysokých škol, ale i pro absolventy technických oborů a veřejnost. Od počátku je projekt zamýšlen jako dlouhodobý, nemá tudíž zůstat u jednoho ročníku. Jeho smyslem je podporovat technické vzdělávání v Česku a přispět k rozvoji českého průmyslu. Proto také v rámci projektu proběhla od prosince minulého roku do letošního února řada přednášek konstruktérů a manažerů společnosti TATRA TRUCKS na vybraných středních a vysokých školách.

Do soutěže bylo přihlášeno množství zajímavých prací, které lze rozdělit na technické a stylistické, přičemž druhé jmenované převažují. Účastníci k zadání přistoupili velmi rozdílnými způsoby, porota tak bude posuzovat práce představující jednostránkové skici, ale i propracované 3D vizualizace, detailní technické popisy, či dokonce reálné tvarové modely. V oblasti designu většina návrhů zdůrazňovala primární vlastnosti vozidel TATRA – robustnost a spolehlivost. Můžou se tak stát inspirací při výběru vnějšího stylingu budoucích generací vozidel TATRA.

Odbornou porotu tvoří zajímavé osobnosti nejen ze společnosti TATRA TRUCKS. Vedle generálního ředitele Martina Bednarze je to také technický ředitel Radomír Smolka. „U velké části technických návrhů mne zaujala výborná znalost našich současných výrobků. Lze konstatovat, že v řadě případů se autoři zaobírali podobnými úvahami jako my. Nelze tak vyloučit, že v budoucnu se některé tyto prvotní úvahy uplatní, podobně jako u nejlépe hodnocených designových prací,“ řekl Radomír Smolka.

V porotě zasedají i personální ředitelka TATRA TRUCKS Hana Bobrovská, vedoucí odboru konstrukce Josef Jakubec, vedoucí marketingového oddělení Jiří Kašpárek, závodní pilot, konstruktér a člen závodního týmu Tatra Buggyra Racing David Vršecký či vedoucí redakce mediálního partnera Auto.cz Martin Machala.

Více informací o projektu naleznetena tomto odkaze.