TATRA TRUCKS chce přispívat k bezpečnosti na silnicích a zlepšovat schopnosti řidičů

06.11.2017

Kopřivnická společnost TATRA TRUCKS se zapojila do programů výcviku i vzdělávání řidičů a zvyšování bezpečnosti na silnicích. Pro příští rok plánuje s Asociací center pro zdokonalovací výcvik řidičů i rozsáhlý projekt zaměřený na tuto oblast.

Společnost TATRA TRUCKS ekonomicky i výrobně rok od roku roste. Své automobily dodává zákazníkům v různých odvětvích a zemích všech kontinentů. V posledních letech se však nesoustředí jen na výrobu a obchodní aktivity, aktivní je i v motorsportu prostřednictvím TATRA BUGGYRA RACING týmu a také v dalších projektech. V letošním roce na několika z nich spolupracuje s Centrem bezpečné jízdy Libros Ostrava, lídrem projektu Profesionalizace řidičů složek Integrovaného záchranného systému České republiky v letech 2016 až 2018, kterého se účastní více než 25 000 řidičů – příslušníků hasičů a policistů ČR.

TATRA TRUCKS a Centrum bezpečné jízdy Libros Ostrava se prostřednictvím několika letošních akcí a projektů snaží přispět k vyšší bezpečnosti silničního provozu obecně a také ke vzdělání a výcviku řidičů. „Naše firma má dlouhou tradici výroby výjimečných vozidel a zvučné jméno, které je mezi motoristickou veřejností dobře známé. Přímo se tedy nabízí, aby značka TATRA podporovala společensky prospěšné projekty, kterým tak může dát patřičnou váhu. Proto jsme se rozhodli spolupracovat s Centrem bezpečné jízdy Libros, členem Asociace center pro zdokonalovací výcvik řidičů, a přispět tak k bezpečnosti na silnicích, po kterých naše vozy jezdí," řekl Radek Strouhal, generální ředitel TATRA TRUCKS.

Centrum Libros v letošním roce spustil prostřednictvím sociálních sítí projekt SEJFER, jehož podstatou je snaha trvale podporovat zlepšování řidičských dovedností a celoživotní vzdělávání řidičů po celém světě. Centrum Libros tímto chce navázat na již existující programy výcviku profesionálních řidičů záchranných složek, na kterých spolupracuje s IZS ČR a chce v nich pokračovat i po roce 2018. Projekt SEJFER je zaměřen na širokou veřejnost a oslovuje ji prostřednictvím nejrůznějších akcí a sociálních sítí.

Ve spolupráci s Tatrou uspořádalo Centrum bezpečné jízdy Libros 23. září Den rekordů, který přinesl dva zápisy do České knihy rekordů. Onoho dne kulturista a vozíčkář Daniel Minster ze Studénky jako první na světě odtáhl vlastníma rukama po dráze dlouhé 2,52 m nákladní vůz limitované edice TATRA PHOENIX Euro 6 PRÄSIDENT o váze 11,5 tuny. Jeho sportovní kolegyně a policistka Lenka Ferenčuková pak stejnou tatrovku dokázala svým tělem táhnout rekordních 4,4 m.

Vůz značky TATRA hrál ústřední roli i u dalšího rekordního výkonu. Dne 18. října 2017 byli diváci v areálu Centra bezpečné jízdy Libros v Ostravě svědky toho, jak TATRA TACTIC v konfiguraci 4x4 s Liborem Václavíkem za volantem a Petrem Tešnarem na místě spolujezdce úspěšně a bez problémů překonala nejvyšší technickou překážku na světě. Speciální sinusoidová překážka s extrémním stoupáním i klesáním, jejímž autorem je právě Libor Václavík, vznikla v Centru bezpečné jízdy Libros pro nácvik zvládání nejrůznějších úrovní náklonů vozidel a krizových situací. Po rekordní jízdě Libor Václavík poděkoval mimo jiné i Jaroslavu Strnadovi, spolumajiteli společnosti TATRA TRUCKS: „Když jsem mu totiž poprvé řekl, že mám v plánu s tatrou přejet takovouto překážku, řekl mi, že jsem blázen. Pak jsme se ale začali průběžně domlouvat, a nakonec všechno klaplo. Mám neskutečnou radost, že se to povedlo."

Pro příští rok plánuje TATRA TRUCKS ještě zintenzivnit své působení v projektech zaměřených na zvýšení bezpečnosti silničního provozu a výcvik řidičů. Například podepsala smlouvu o spolupráci s Asociací center pro zdokonalovací výcvik řidičů na projektu s názvem Ekonomická a bezpečná jízda s vozidly TATRA ve výcvikových centrech Asociace center. Ten bude nabízet školení a výcvik řidičů vozidel TATRA a má zajistit jejich uživatelům dosažení optimálních provozních nákladů. Asociace center prostřednictvím Autoklubu České republiky začlení projekt do programu Road Safety, který je osvětovým programem Autoklubu České republiky. TATRA společně s Asociací center bude v rámci projektu nabízet kurzy bezpečné a hospodárné jízdy, kurzy s následným odpočtem trestných bodů nebo individuální kurzy u zákazníků.