TATRA TRUCKS společně se svými partnery představila na veletrhu Bauma vozy modelové řady Tatra Phoenix

08.11.2022

Od 24. do 30. října se v Mnichově konal už 33. ročník mezinárodního veletrhu Bauma. Této celosvětově významné přehlídky se už dlouhá léta účastní i kopřivnická společnost Tatra Trucks. Bauma se koná jednou za tři roky a představuje jedinečnou příležitost představit novinky a speciální vozidla určená pro stavebnictví a těžební průmysl, což jsou oblasti, ve kterých se vozy Tatra tradičně a úspěšně prosazují.

Tatra Trucks letos na svém stánku vystavila dva vozy modelové řady Tatra Phoenix, která představuje hlavní produkt firmy pro oblast stavebnictví a těžebního průmyslu. Konkrétně šlo o provedení nosič výměnných nástaveb na podvozku Tatra Phoenix 6x6 a těžký sklápěč na podvozku Tatra Phoenix 8x8. Na stánku společně s kopřivnickou firmou nabízeli své produkty a služby spojené s vozy Tatra i partnerské firmy a dealeři Wirag AG ze Švýcarska, Tschann působící v Rakousku a Německu, Neva Group z Česka a slovenský výrobce nástaveb VS-Mont.

Nosič výměnných nástaveb Tatra Phoenix 6x6 může dosahovat celkové hmotnosti 33 t, přičemž pojme náklad až do hmotnosti 16,5 t. Je vybaven motorem Paccar MX-13 o maximálním výkonu 390 kW. Unikátní vlastností tohoto vozu je možnost nést různé typy nástaveb, jeden podvozek tak může střídavě sloužit jako například hákový nakladač, cisterna, nosič kontejnerů, sklápěč, silničářský posypový vůz či nosič postřikovacích nástaveb. Systém výměnných nástaveb pochází od firmy VS-Most a umožňuje jejich změnu jedním člověkem během 5 až 10 minut. Vystavovaný sklápěč Tatra Phoenix 8x8 patří do těžké kategorie a uplatnění najde především v dolech a těžebních lokalitách. Je osazen rovněž motorem Paccar MX-13 o výkonu 390 kW, maximální hmotnost vozu dosahuje 50 t a je schopen přepravovat náklad o hmotnosti téměř 31 t.

Veletrh Bauma patří k celosvětově nejvýznamnějším veletrhům v oblasti strojů a vozidel pro stavebnictví a těžbu. Během předchozího ročníku své výrobky a služby představilo téměř 3700 vystavovatelů z 62 zemí na 614 tisících metrech čtverečních výstavních ploch. Na veletrh tehdy našlo cestu na 627 600 návštěvníků z 217 zemí. Tato čísla jen dosvědčují fakt, že mnichovský veletrh je celosvětově jedním z nejvýznamnějších ve svém oboru a slouží jako indikátor inovačních trendů a budoucnosti celého stavebního a těžařského průmyslu.